- Sfilmowane widowisko kaliskich Licealistów o naszej historii
Sfilmowane widowisko kaliskich Licealistów o naszej historii
środa, 23 marca 2016
Skąd jesteśmy? Dokąd idziemy? Na te proste, lecz najważniejsze w życiu pytania odpowiadali aktorzy występujący w widowisku o Januszu Kenstelu, założycielu osady Callies, czyli dzisiejszego Kalisza Pomorskiego. Grupa teatralna „Klepsydra” wystawiła ten spektakl na deskach pomostu przy nowej Stanicy Wodnej, 10 czerwca 2015 roku. Właśnie powstał jego filmowy skrót.
Przypomnijmy iż na plenerowej scenie wystąpili nie tylko licealiści z „Klepsydry”. W epizodach pokazali się gościnnie uczniowie kaliskiej Podstawówki, Gimnazjum, uczestnicy zajęć w Ośrodku Kultury oraz niezastąpione w demonicznych rolach panie z zespołu „Violki –Kibolki”. Był to więc, według konsekwentnie zrealizowanego zamiaru reżysera Joanny Mączkowskiej - spektakl wielopokoleniowy dla wielopokoleniowej publiczności. Jego akcja, oparta na historycznych faktach według scenariusza Bogumiła Kurylczyka, rozpoczęła się w roku 1290, a skończyła w wieku XXI, czyli teraz.
Oto piastowski rycerz Janusz Kenstel, pan na kaliskim zamku, wasal księcia wielkopolskiego, a późniejszego króla Polski Przemysła II – szuka żony. Nie poślubia jednak ukochanej panny von Wedel, lecz pannę von Guentersberg. Za intrygą stoją oczywiście złe wiedźmy, bo przez ich czary w tym nieudanym małżeństwie przychodzą na świat nie synowie, nie córki, lecz małe wiedźmiątka. Kenstel, nie chcąc się przyczyniać do pomnażania złego, wypija truciznę. I jako wodnik, odnajduje w toni kaliskiego jeziora swą ukochaną, która już wcześniej rzuciła się do wody z rozpaczy...
Co było dalej można zobaczyć na filmie. Tu dodamy jeszcze, iż w czerwcu tego roku "Klepsydra" wystawi kolejny, już czwarty z rzędu spektakl plenerowy dla mieszkańców Kalisza Pomorskiego. Tym razem akcja sztuki zatytułowanej "Ostatni seans w kinie Tracz", rozegra się na przełomie lat 40. i 50. XX wieku i także będzie oparta na autentycznych wydarzeniach.
Link do filmu: https://youtu.be/cPw_DTWJwII