- Wielkanoc w międzynarodowej odsłonie w kaliskim Liceum
Wielkanoc w międzynarodowej odsłonie w kaliskim Liceum
środa, 23 marca 2016
Jak się obchodzi Wielkanoc u nas – wiemy wszyscy. A jak świętują inne narody? Kaliscy licealiści od 16. do 23. marca prezentowali te zwyczaje na lekcjach wiedzy o kulturze prowadzonych przez panią Joannę Mączkowską. W tym roku młodzież pokazała wielkanocne tradycje mieszkańców m.in. Anglii, Szwecji, Włoch a nawet dalekich Filipin, porównując je ze zwyczajami polskimi.

Młodzież w odpowiednich przebraniach, wyposażona w różne rekwizyty, przedstawiała sceny uroczystości i zabaw, a także częstowała mniej i bardziej egzotycznym menu. Najbardziej smakowała tradycyjna, bardzo puszysta i pełna bakalii włoska babka wielkanocna. Najbardziej zadziwiała naturalistycznie odegrana droga krzyżowa, którą przygotowują w swoich miejscowościach mieszkańcy Filipin. Najbardziej rozśmieszały zwyczaje kultywowane w Szwecji, gdzie osoby przebrane za wiedźmy „zlatują” się na sabat czarownic.
Były także pokazy wielkanocnych gier, z jajkami w roli głównej, organizowane w Anglii. To po pierwsze, polowanie „na jajka”, czyli poszukiwanie ukrytych słodyczy. A po drugie, toczenie jajek, w którym zwycięża właściciel tego, które znalazło się najdalej. Albo tego, które zderzając się z innymi nie pękło. Zabawy te są znane także pod różnymi nazwami, i w różnych wariantach, w Polsce. Warto podczas świąt nie tylko objadać się makowcem, ale również czynnie podtrzymywać wielkanocne tradycje. Choćby przypomniany przez młodzież, ubraną w tym celu w ludowe stroje, obyczaj „biczowania” wierzbowymi gałązkami w Niedzielę Palmową, czy poniedziałkowy „śmigus-dyngus”.