- WARSZTATY MUZEALNE KALISKICH LICEALISTÓW W MUZEUM NARODOWYM W SZCZECINIE
WARSZTATY MUZEALNE KALISKICH LICEALISTÓW W MUZEUM NARODOWYM W SZCZECINIE
niedziela, 22 maja 2016
W dniu 18 maja 2016 r. młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim w ramach projektu „Okruchy historii ocalone od zapomnienia”, realizowanego przez Stowarzyszenie "Jesteśmy razem" wzięła udział w warsztatach muzealnych, które odbyły się w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Warsztaty muzealne przeprowadził z młodzieżą archeolog i pracownik szczecińskiego muzeum, a zarazem absolwent kaliskiego Liceum Tomasz Choroba. Uczestniczył w nich także miłośnik historii i kolekcjoner, członek Stowarzyszenia "Meander" z Drawska Pomorskiego, specjalista w dziedzinie archeologii militarnej, Wiesław Piotrowski oraz dyrektor z ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski.
Uczestnicy projektu zapoznali się z różnymi metodami i formami ekspozycji i zabezpieczania eksponatów historycznych oraz wykorzystania multimediów w muzeum. Obserwacje pomogą im w profesjonalnym przygotowaniu do sezonu wakacyjnego wystawy historycznej w izbie muzealnej na terenie szkoły.
Zwiedzili również ekspozycje muzealne. Obejrzeli kolekcję przedmiotów codziennego użytku z okresu neolitu oraz wystawę monet z różnych epok historycznych, a także ekspozycję poświęconą książętom zachodniopomorskim i naszemu regionowi. Wysłuchali również opowieści o ich pochodzeniu. Mieli również okazję do bliższego zapoznania się z neolitycznymi narzędziami i sposobami ich użycia podczas specjalnego pokazu przygotowanego przez pana Tomasza Chorobę. Okazało się, że niektóre z cennych eksponatów, unikatów na skalę Polski i Europy pochodzą z terenu Gminy Kalisz Pomorski i z Powiatu Drawskiego. Pan Wiesław Piotrowski przekazał muzeum cenną monetę z Księstwa Zachodniopomorskiego, pochodzącą z XVI wieku.
Następnie uczestnicy projektu udali się do najnowszej części Muzeum Narodowego w Szczecinie, Centrum Dialogu Przełomy, gdzie mieli okazję do zapoznania się z nowoczesnym, opartym na różnorodnym przekazie, bogatym w multimedia, sposobie pokazywania historii współczesnej. Zafascynowały ich burzliwe, ale bardzo ciekawe dzieje Szczecina od drugiej wojny światowej do lat 80.
Ostatni etapem warsztatów muzealnych było udanie się na wieżę Muzeum Narodowego w Szczecinie na Wałach Chrobrego skąd rozciąga się piękny widok na panoramę miasta oraz obejrzenie wystawy rzeźb średniowiecznych, wśród których znajdują się trzy cenne eksponaty z położonej niedaleko Kalisza Pomorskiego miejscowości Dębsko.
Dziękujemy za wsparcie finansowe Gminie Kalisz Pomorski, bez którego realizacja projektu „Okruchy historii ocalone od zapomnienia” i wyjazd na warsztaty muzealne nie byłby możliwe. Pragniemy też podziękować dyrektorowi Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz panu Tomaszowi Chorobie za profesjonalizm i bardzo dobre przygotowanie warsztatów, które pozwoliły nam na zdobycie potrzebnej do pracy w izbie pamięci wiedzy oraz poszerzyły wiadomości z zakresu historii regionalnej i najnowszych dziejów Polski.

Maciej Rydzewski