- Wizyta młodzieży w 11 Mazurskim Pułku Artylerii na poligonie drawskim
Wizyta młodzieży w 11 Mazurskim Pułku Artylerii na poligonie drawskim
piątek, 10 czerwca 2016
Kolejny raz uczniowie klas mundurowych kaliskiego Liceum odwiedzili Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, tym razem zapoznali się z żołnierzami i sprzętem 11. Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa.
Dnia 9 czerwca 2016r. licealiści Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim zostali zaproszeni przez 11 Mazurski Pułk Artylerii im. gen. Józefa Bema na poligon drawski (obozowisko Jaworze), gdzie trwają największe tegoroczne ćwiczenia wojsk polskich oraz sił sojuszniczych NATO o kryptonimie „Anakonda 2016”.
11 Mazurski Pułk Artylerii to największa tego typu jednostka w kraju. Dzięki współpracy z partnerami społecznymi, która jest wpisana w działania 11 MPA, wychowankowie klas wojskowych IIc i Ie, pod kierunkiem majora Andrzeja Kowalewskiego mogli zobaczyć pracę żołnierzy i wyposażenie wojska z bliska. W grupie młodzieży byli także przedstawiciele klasy dziennikarsko-artystycznej Ic, pod opieką pani Aleksandry Radeckiej. Opisali i uwiecznili to wydarzenie na zdjęciach. Po przyjeździe na miejsce wszyscy udali się do sali konferencyjnej. Dowódca pułku płk. dypl. Jacek Wera przywitał zaproszonych gości i przedstawił krótką informację o jednostce z Węgorzewa. Na początku spotkania pan dyrektor Maciej Rydzewski wraz z opiekunem koła dziennikarskiego panią Aleksandrą Radecką podziękowali za zaproszenie i nawiązanie współpracy. Zarówno gospodarze jak i goście mieli przygotowane dla siebie drobne upominki. Następnie młodzież podzielono na dwie grupy. Jedna pozostała w budynku, aby obejrzeć prezentację i filmy, pozostali przeszli na pokaz sprzętu artyleryjskiego, rozpoznawczego i radiowego używanego przez żołnierzy z Węgorzewa.
Pierwszą grupą zajęli się rzecznik prasowy jednostki kapitan Rafał Ługiewicz i sierżant Krzysztof Łupiński. Na zaprezentowanych filmach były obrazy z ćwiczeń bojowych. Jeden z nich przedstawiał sceny z misji w Afganistanie. Kapitan Ługiewicz pokazał jak wygląda wojskowa racja żywnościowa, z czego się składa i jak się ją przygotowuje. Taki posiłek żołnierz przyrządza bez użycia ognia. Inni uczniowie w tym czasie poznawali sprzęt i uzbrojenie, będące na wyposażeniu pułku. Pierwszym obiektem, który licealiści mieli okazję zobaczyć i czegoś się o nim dowiedzieć, był bezzałogowy samolot rozpoznawczy. Służy do obserwowania terenu wroga z powietrza. O każdym elemencie wojskowego wyposażenia krótki opis sprzętu i jego właściwości przedstawiali fachowcy, żołnierze obsługujący go na co dzień. Następną atrakcją była stacja meteorologiczna.
- Zapoznaliśmy się także z systemem rozpoznawania „Liwiec”, który wykrywa trajektorię lotu pocisków wroga. Ciekawostką jest, że nazwy tych stacji pochodzą od nazw rzek - komentował Szymon Baran, uczeń klasy dziennikarsko artystycznej.
Kolejnym zaprezentowanym pojazdem była armatohałbica „DANA”. - Jest to armatohaubica samobieżna, składająca się z części artyleryjskiej, czyli wieży i z części jezdnej. Kaliber działa to 152 mm, a najdalsza odległość wystrzału wynosi ok. 19 km, wyjaśniał operator pojazdu.
Ostatnim oglądanym obiektem była wyrzutnia rakietowa WR-40 „LANGUSTA”, która służy do obezwładniania siły żywej, niszczenia pojazdów i wprowadzania zamętu za liniami wroga z dystansu. - Zainteresowały mnie przede wszystkim haubice, które można było obejrzeć od środka i poczuć się jak żołnierz na froncie - komentował Krzysztof Naumiak, uczeń klasy wojskowej.
Pułk zostanie jeszcze w tym roku dozbrojony w samobieżne haubice „KRAB” i w dywizjonowy moduł ogniowy „REGINA”.
Na zakończenie wizyty uczniowie otrzymali słodki poczęstunek. Jedna z grup miała przyjemność porozmawiać z przedstawicielami oddziału wojsk chemicznych armii Stanów Zjednoczonych. Amerykanie przyznali, że podoba im się w Polsce i chcieliby nawiązać dłuższą współpracę z Wojskiem Polskim. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie obozowiska i spojrzenie na codzienne życie żołnierzy podczas stacjonowania na poligonie.
Bardzo dziękujemy dowódcy i żołnierzom 11. Mazurskiego Pułku Artylerii im. gen. Józefa Bema za zaproszenie i profesjonalne przygotowanie naszej wizyty w miejscu stacjonowania jednostki na poligonie drawskim.
Redaktorzy: Weronika Iwańska, Ewelina Maćkowiak, Szymon Baran , Daria Stachańska, Zuzanna Ziółkowska .
Fotorelacja: Paulina Szymoniak, Klaudia Jąg