- Warsztaty dziennikarskie z Tomaszem Ogonowskim
Warsztaty dziennikarskie z Tomaszem Ogonowskim
poniedziałek, 17 października 2016
Warsztaty dziennikarskie licealistów i gimnazjalistów z Kalisza Pomorskiego
Regularnie od ośmiu lat odbywają się warsztaty dziennikarskie dla redaktorów „Kontrastu” z Tomaszem Ogonowskim, który jest szefem oddziału TVN24 w Szczecinie. Tegoroczne, w dniach 3 – 6.10.2016r. miały wyjątkowy charakter.
Co roku spotyka się na nich niemal cała redakcja szkolnego pisma, około dwudziestu osób. Tym razem Tomasz Ogonowski i Aleksandra Radecka, opiekun koła dziennikarskiego, do pracy zaprosili również gimnazjalistów pod opieką nauczycielki języka polskiego Beaty Rosentretter. Młodzież poprzez udział w wykładach poznaje gatunki dziennikarskie, poznaje je także w praktyce, ponieważ efektem końcowym jest wydanie gazety. Dzięki współpracy między szkołami warsztaty udało się przeprowadzić w nowoczesnych pracowniach Gimnazjum im. M. Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim. Pierwszym elementem, który zaplanowano, było kolegium redakcyjne, podczas którego ustalono temat główny . Prowadzący przy okazji wyjaśniał uczniom znaczenie podstawowych terminów, którymi na co dzień posługują się dziennikarze: „lead”, „ szczotki”, „deadline”, „ obczytywanie i wlewanie tekstów” .
Gdy uczestnicy otrzymali zadania, rozpoczęła się dyskusja związana z tym, w jaki sposób zbierać informacje i jak je układać w tekstach. Pomocą były wykłady, na których młodzież mogła zobaczyć przykłady wzorcowych tekstów. Edukacja rozpoczęła się od budowy newsa a zakończyła kompozycją reportażu, który jest uznany za najbardziej wymagający gatunek.
Należy podkreślić, że o kształcie teksów , ilustracjach, grafice, wyglądzie okładki decydowali młodzi dziennikarze. Październikowy „Kontrast” , którego wydanie planowane jest w połowie miesiąca, jest całkowicie ich dziełem. Na warsztatach była również Karolina Skory, która z powodu ciężkiej choroby nie mogła pisać do miesięcznika w ubiegłym roku szkolnym, teraz zapowiedziała swój powrót. Na zakończenie wydrukowano wszystkie strony nowej gazety, a redaktorzy mieli zadanie, by je uważnie przeczytać i nanieść ewentualne poprawki. Tomasz Ogonowski przygotował dla dziennikarzy „Kontrastu” niespodziankę- skrypt, który jest pomyślany w taki sposób, by piszący wiedzieli jak zbudować swój tekst, jak go edytować i jak opisać ilustracje.

Komentarz
W imieniu redakcji gazety „Kontrast” oraz uczniów gimnazjum chcielibyśmy serdecznie podziękować Panu Staroście Powiatu Drawskiego Stanisławowi Kuczyńskiemu za wsparcie finansowe naszego przedsięwzięcia. Dziękujemy także Dyrekcji ZSP w Kaliszu Pomorskim i Dyrekcji Gimnazjum im. M. Skłodowskiej – Curie za pomoc w organizacji warsztatów.

Aleksandra Radecka