- ŻOŁNIERZE KANADYJSCY W KALISKIM LICEUM
ŻOŁNIERZE KANADYJSCY W KALISKIM LICEUM
czwartek, 20 października 2016
W dniu 20 października 2016r. w kaliskim Liceum gościli żołnierze 6 zmiany wojsk kanadyjskich stacjonujących na poligonie drawskim w ramach operacji Reassurance. Kanadyjscy goście spotkali się w auli z klasami pierwszymi. Uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą armii, historii, geografii, obyczajów i tradycji Kanady. Mieli też okazję założenia wyposażenia wojskowego i wcielenia się w rolę żołnierza kanadyjskiego. Po spotkaniu chętnych do zrobienia sobie zdjęcia i rozmowy z żołnierzem kanadyjskim było co niemiara.
W tym samym czasie druga, a potem trzecia klasa o profilu wojskowym oraz uczniowie klasy dwujęzycznej spotkali się z żołnierzami kanadyjskimi w pracowni języka angielskiego. Zostali zapoznani z historią jednostki stacjonującej obecnie na poligonie drawskim. Okazało się, że Kanadyjczycy walczyli podczas drugiej wojny światowej w Północnej Francji, Holandii, Niemczech i we Włoszech m. in. wspólnie z polskimi sojusznikami. Młodzież zapoznała się też z organizacją Armii Kanadyjskiej i jej uzbrojeniem. W czasie prezentacji miała okazję wziąć udział w quizie dotyczącym porównania Armii Polskiej i Armii Kanadyjskiej.
Czwartkowe spotkanie było kontynuacją przynoszącej korzyści obu stronom współpracy zaczętej w ubiegłym roku szkolnym z żołnierzami 4 i 5 zmiany. Dla uczniów klas mundurowych jest to znakomita okazja do poznania funkcjonowania i wyposażenia oraz elementów szkolenia sojuszniczej armii. Dla wszystkich spotkania są lekcją angielskiego w praktyce oraz możliwością poszerzenia wiedzy o świecie.
Po spotkaniu z uczniami kanadyjscy goście omówili z dyrektorem szkoły Maciejem Rydzewskim, nauczycielką języka angielskiego Joanną Boniecką i majorem Andrzejem Kowalewskim, opiekunem klas wojskowych perspektywy dalszej współpracy. Z pewnością kolejnych spotkań i wspólnych inicjatyw realizowanych jeszcze w tym roku nie zabraknie.

Maciej Rydzewski