- Laureatka i finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno - Artystycznego Pamięć nieustająca
Laureatka i finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno - Artystycznego Pamięć nieustająca
czwartek, 10 listopada 2016
Uczennice z kaliskiego Liceum, które zdobyły nagrody w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Pamięć nieustająca”, uczestniczyły w galowym spotkaniu 6 listopada 2016r. w auli Uniwersytetu Warszawskiego. Jury oceniające prace w kategorii: Dzieła artystyczne, albumowe i niekonwencjonalne przyznało Justynie Góreckiej tytuł laureata, a Weronice Błądek, Oktawii Gwiaździńskiej i Natalii Osak - tytuły finalistów. Opiekunem nagrodzonych uczennic jest Joanna Mączkowska (polonista, reżyser teatralny). Głównym celem konkursu „Pamięć nieustająca” jest budowanie wśród młodzieży świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, a ponadto podkreślenie znaczenia Małych Ojczyzn i lokalnych bohaterów oraz zainteresowanie historią współczesną Polski.
Podczas Gali prowadzonej przez Annę Popek zabierali głos nie tylko organizatorzy konkursu czy przedstawiciele centralnych instytucji państwowych, ale także opiekunowie nagrodzonych uczniów, w tym Joanna Mączkowska. Jak podkreśliła, opowiadając osobom zgromadzonym w auli Uniwersytetu Warszawskiego o kaliskim Liceum, w naszej Szkole pamięć i wiedza o historii jest wszechobecna, ponieważ jest prezentowana na kilku płaszczyznach. Uczniowie uczestniczą z sukcesami nie tylko w konkursach, ale realizują corocznie szereg projektów edukacyjnych i artystycznych. Przykładem są choćby widowiska plenerowe grupy teatralnej „Klepsydra”, zawsze nawiązujące do dziejów Kalisza Pomorskiego, czy systematyczne tworzenie internetowego przewodnika poprzez odsłanianie kolejnych, miejscowych tajemnic na portalu kaliskiego Liceum. Długie oklaski publiczności po zakończeniu wystąpienia były najlepszym potwierdzeniem uznania dla tych działań. Justyna Górecka, która udzieliła wywiadu dziennikarzowi Polskiego Radia także opowiadała o twórczych działaniach w naszej Szkole. Nagrodzone uczennice miały możliwość zwiedzenia Warszawy. Najważniejszym obiektem na trasie wycieczki był Pałac Prezydencki, w którym obejrzano nie tylko wnętrza z salą mieszczącą słynny Okrągły Stół, ale także okolicznościową wystawę oryginałów najsłynniejszych polskich dokumentów rządowych z rękopisem Konstytucji 3-Maja włącznie.
Zespołowi recenzentów nadesłanych prac przewodniczył pan Romuald Karaś – pisarz, były prezes Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich, a obecnie prezes Stowarzyszenia im. Witolda Hulewicza. Jury obradowało w składzie: pan Andrzej Krzysztof Kunert -Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, pani Teresa Baranowska – dyrektor biura Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, pan Włodzimierz Karczmarzyk – architekt, artysta – plastyk, wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pani Zofia Teresa Kozłowska – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, pani Anna Kwiatkowska – redaktor programu TVP Historia, pan Adam Stasiński – kustosz Sali Tradycji Dowództwa Garnizonu Okręgu Warszawa, pan Michał Zabłocki – producent filmowy, scenarzysta, autor książek o filmie, wykładowca w Warszawskiej Szkole Filmowej, pan Aleksander Rowiński – sekretarz Jury, prezes Zarządu Oficyny Literatów Rój Film. Organizatorem konkursu jest fundacja „Ostoja przy Wiśle” , a jego Patronami i Partnerami są m.in. : Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Joanna Mączkowska