- Kampania antynikotynowa w kaliskim Liceum
Kampania antynikotynowa w kaliskim Liceum
poniedziałek, 21 listopada 2016
Czy odradzanie młodzieży sięgania po papierosy przypomina syzyfowe prace? Czy musi być apodyktyczne albo zwyczajnie nudne i nieprzekonywujące? Nie, jeśli i do tej poważnej kwestii podejść w sposób niekonwencjonalny, jak to uczyniono ostatnio w kaliskim Liceum. Na przerwie międzylekcyjnej, w ramach obchodów “Swiatowego Dnia Rzucania Palenia 17 listopada 2016”, uczniowie zaprezentowali kolegom antynikotynowy spektakl teatralny. W rytm zwolnionych uderzeń serca na korytarz szkolny wkroczyły "papierosy". Wokół przebranych za nie licealistów zaczęły zaraz gromadzić się zgubne konsekwencje nałogu: ubrani na czarno aktorzy z rysunkami “przeżartych” nikotyną płuc. Ten korowód nie wyglądał zachęcająco. Wtedy do słaniających się czarnych postaci podeszły białe. Aktorzy symbolizujący rozum i zdrowie. Co było także widać po zawieszonych na piersi rysunkach zdrowych płuc. W tańcu, nastąpiło wyparcie zła przez dobro, czyli zwycięstwo postaci białych nad czarnymi, a następnie wypędzenie " papierosów" ze Szkoły.
- Uczniowie odgrywają ten spektakl po swojemu i każdego roku nieco inaczej. Mam z tego radość i satysfakcję, że oni nie odtwarzają raz przygotowanego przeze mnie scenariusza, ale go interpretują na swój sposób - podkreśla Joanna Mączkowska.
I faktycznie siła teatralnej wymowy jest wielokrotnie większa od słownej perswazji. Było to choćby widać po podejściu uczniów do rozdawanych na zakończenie ulotek. Czytano je uważnie. A zazwyczaj takie pisemne apele pozostają bez echa.

Joanna Mączkowska