- KALISCY LICEALIŚCI NA WYSTAWIE VIA DOLORIS OJCÓW NASZYCH
KALISCY LICEALIŚCI NA WYSTAWIE VIA DOLORIS OJCÓW NASZYCH
czwartek, 24 listopada 2016
W dniu 22 listopada 2016 r. grupa uczniów z liceum w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczyciela historii i dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego odwiedziła wystawę historyczną „VIA DOLORIS OJCÓW NASZYCH” przygotowaną przez kolekcjonera pamiątek z przeszłości i miłośnika historii pana Wiesława Piotrowskiego z okazji 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w sali wystawowej na dworcu kolejowym w Drawsku Pomorskim.
Uczniowie mięli okazję do zapoznania się z wieloma pamiątkami związanymi z dziejami Polski w okresie międzywojennym i naszym regionem. Były to książki, zeszyty, dokumenty, odznaczenia, mundury, broń i przedmioty codziennego użytku. Dzięki temu zwiedzający stworzyli sobie obraz warunków życia żołnierzy frontowych, ale też zwykłych ludzi na początku XX wieku. Wiesław Piotrowski opowiedział im wiele ciekawych historii związanych z prezentowanymi eksponatami oraz ich konstrukcją i przeznaczeniem. Była to dla licealistów inna niż zwykle, niecodzienna lekcja historii, której można było niemalże dotknąć ręką, a nawet... posmakować. W ten sposób łatwiej można przybliżyć młodzieży historię poprzez pamiątki pozostawione przez naszych przodków i poprzez osobiste losy Polaków zaplątanych w dziejowe burze, które trafnie oddaje tytuł wystawy.
Szczególne podziękowania składamy panu Wiesławowi Piotrowskiemu, który w interesujący sposób, z pasją kolekcjonera i pasjonata historii oprowadził nas po wystawie. Gratulujemy przygotowania wspaniałej wystawy i zapowiadamy przyjazd w przyszłym roku.

Maciej Rydzewski