- PROFILAKTYKA ZDROWOTNA
PROFILAKTYKA ZDROWOTNA
czwartek, 24 listopada 2016
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
Trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. W roku 2016 Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypadł na czwartek 17 listopada. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli. W związku z tym dniem młodzież Zespołu Szkół Ponadginmazjalnych w Kaliszu Pomorskim wykonała gazetkę na temat szkodliwości palenia tytoniu. Odbył się również antynikotynowy happening w wykonaniu grupy teatralnej Klepsydra pod opieką Joanny Mączkowskiej.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach
18 listopada 2016r. z inicjatywy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w wielu państwach przeprowadzane są kampanie społeczne mające na celu zwiększenie świadomości dotyczącej odpowiedzialnego stosowania antybiotyków, a także ryzyka, jakie niosą ze sobą te substancje. Powszechna dostępność leków antybakteryjnych wiąże się jednak z pewnymi problemami – jednym z najpoważniejszych jest zbyt częste stosowanie antybiotyków, przez co niebezpieczne bakterie stają się coraz bardziej odporne na ich działanie. Wtedy też konieczne staje się stosowanie innych antybiotyków, co z kolei zwiększa ryzyko groźnych powikłań. Innym częstym błędem jest nieuzasadnione przyjmowanie antybiotyków, na przykład w przypadku zwykłego przeziębienia czy grypy, wywoływanej przez wirusy, przeciwko którym antybiotyki po prostu nie działają. W związku z tym dniem przeprowadzono pogadanki w internatach, gazetkę na korytarzu szkolnym.
Działania profilaktyczne były prowadzone pod kierunkiem kierownika internatu Jadwigi Czernigi oraz szkolnego pedagoga Anny Józiak. Pogadanki w internatach przeprowadziła wychowawczyni i pielęgniarka Małgorzata Kryczka.

Małgorzata Kryczka