- SPOTKANIE W ZAKŁADZIE KARNYM W WIERZCHOWIE
SPOTKANIE W ZAKŁADZIE KARNYM W WIERZCHOWIE
czwartek, 24 listopada 2016
Z okazji Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w dniu 22 listopada 2016r. w Zakładzie Karnym w Wierzchowie zorganizowano spotkanie profilaktyczno-edukacyjne. Zostali na nie zaproszeni kaliscy Licealiści, uczniowie klasy policyjnej 2f wraz z wychowawcą Krzysztofem Wójciakiem. W spotkaniu wzięła również udział grupa osadzonych, a także policjanci i strażacy z Drawska Pomorskiego.
Na początku zapoznaliśmy się z danymi statystycznymi dotyczącymi wypadków drogowych - chyba niewielu z nas do tej pory zdawało sobie sprawę, że średnio codziennie ginie na naszych drogach 11 osób, a kolejne 100 osób to rani i poszkodowani.
Prezentacje oraz filmy przedstawione przez policjantów i strażaków ukazały uczestnikom rzeczywistość, z którą zmagają się w swej służbie. Opowiadano o przykładach z życia, w których z powodu ludzkiej nieostrożności, braku wyobraźni i odpowiedzialności naraża się zdrowie i życie własne oraz innych uczestników ruchu drogowego. Przedstawione zostały podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku bycia świadkiem wypadku drogowego, jak też konsekwencje prawne jej nieudzielenia. Przedstawiono również założenia oraz realizację programu readaptacji społecznej „Zygzak” skierowanego do osób odbywających karę za przestępstwa w ruchu drogowym. Bardzo ciekawy był film w całości zrealizowany przez osadzonych w ZK Wierzchowo.
Na koniec wizyty uczniowie mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem Zakładu Karnego co było bardzo dla nich nowym, interesującym doświadczeniem.
Dziękujemy organizatorom z Zakładu Karnego w Wierzchowie, policjantom i strażakom za bardzo ciekawe i sugestywne zajęcia.

Krzysztof Wójciak