- Konferencja Samorządów Uczniowskich w Szczecinie
Konferencja Samorządów Uczniowskich w Szczecinie
poniedziałek, 28 listopada 2016
Samorząd Uczniowski ZSP w Kaliszu Pomorskim na Xu – Interdyscyplinarnej Konferencji Samorządów Uczniowskich w Szczecinie.
W dniach 23-25.11.2016 r. troje przedstawicieli Rady Uczniowskiej Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wzięło udział w pierwszym w Polsce spotkaniu konferencyjno-warsztatowym samorządów uczniowskich o nazwie XU – Interdyscyplinarna Konferencja Samorządów Uczniowskich. Do Szczecina pojechali wraz z opiekunem samorządu Pawłem Łuczko, przewodnicząca Olivia Kucharska, Wiktoria Pielichowska, oraz Patryk Pawluk.
Bogaty program konferencji miał na celu zaktywizowanie uczniów w ich działaniach w samorządzie uczniowskim oraz wspólne odnalezienie pomysłów na działania w szkolnej codzienności. Zajęcia odbywały się u organizatorów konferencji w V LO im. Adama Asnyka w Szczecinie, a także w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego i w Sejmiku Wojewódzkim w Szczecinie.
W konferencji wzięło udział niemal stu uczestników, głównie ze szczecińskich szkół, Nowogardu i Stargardu. Nasz zespół był więc jedynym przedstawicielem szkół ponadgimnazjalnych spoza Szczecina i jego okolic. Jedyną grupą spoza województwa, był zaprzyjaźniony z nami Samorząd Uczniowski z Zespołu Szkół im. Kamila Cypriana Norwida z Częstochowy.
Trzy dni intensywnych zajęć, warsztatów i wykładów potwierdziły chęć do działania naszej młodzieży. Dzięki tej konferencji, a szczególnie dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas wielu godzin pracy nad projektami, Samorząd Uczniowski naszej szkoły może z jeszcze większym zaangażowaniem realizować swoje zadania i z jeszcze większym zapałem zachęcać do działania innych uczniów, a może i inne szkoły. To dzięki współpracy młodych ludzi z pasją, można wiele osiągnąć i zmienić.
Nasza szkolna społeczność uczniowska może być dumna ze swojej przewodniczącej – Olivii Kucharskiej, która została wyróżniona za zaangażowanie podczas konferencji i z dumą prezentowała w Sejmiku Zachodniopomorskim plany i założenia przygotowywane ze swoją grupą podczas konferencji.

Paweł Łuczko