- NIEZWYKŁA WIZYTA W MIEŚCIE NAUKI
NIEZWYKŁA WIZYTA W MIEŚCIE NAUKI
piątek, 16 grudnia 2016
W dniu 14.12.2016 r. młodzież z klasy 2d i 1b kaliskiego Liceum pojechała na zajęcia warsztatowe do Muzeum Narodowego w Szczecinie pod opieką pani Marty Kaczmarek oraz pani Zyty Bogacz. Nie pojechaliśmy jednak tam po to, aby oglądać obrazy, rzeźby, czy stare kroniki. Pojechaliśmy do miejsca, gdzie każdy naukowiec czuje się jak ryba w wodzie - do „Miasta Nauki”!
Najpierw zwiedziliśmy wystawę interaktywną, na której mogliśmy doświadczyć na własnej skórze na czym polega m.in. prawo aerodynamiki, poznać zasadę działania lustra weneckiego, czy lewitacji oraz sprawdzić jak łatwo oszukać mózg ludzki , który ulega wielu złudzeniom optycznym. Fenomenem podczas pokazów fizycznych był „domek obrotowy”. Z zewnątrz doświadczenie wyglądało przerażająco. Osobiście przyznam, że przez długą chwilę bałam się wejść do środka domku. Trzeba jednak przełamywać bariery! Weszłam, doświadczyłam i nie żałuję!
Po wystawie zostaliśmy zaproszeni przez „Szalonego Profesora” do sali laboratoryjnej na pokaz licznych doświadczeń. Usłyszeliśmy „koncert” w towarzystwie iskrzących wyładowań z cewki Tesli. Doświadczenia z ciekłym azotem angażowały każdego obserwatora. Można było dotknąć, powąchać a nawet zjeść produkty zamrożone ciekłym azotem. Wszelkie wybuchy, podpalenia i łączenia substancji o skrajnie niskich i wysokich temperaturach wywoływały piorunujące wrażenie. Specjalnym termometrem mogliśmy też zmierzyć temperaturę naszych uczuć.
„Miasto Nauki” polecam każdemu, kto żywi pasję do nauki i poznawania możliwości swojego najważniejszego narządu, jakim jest mózg.

Karolina Pawłowska, klasa 2d