- Kaliscy Licealiści na zajęciach, na PUM i ZUT w Szczecinie
Kaliscy Licealiści na zajęciach, na PUM i ZUT w Szczecinie
wtorek, 21 marca 2017
W dniu 16 marca 2017 r. dziewiętnastoosobowa grupa uczniów realizujących biologię na poziomie rozszerzonym udała się na zajęcia na Pomorski Uniwersytet Medyczny i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. To już nasze kolejne warsztaty, w trakcie których mieliśmy możliwość poczuć się jak prawdziwi studenci medycyny i uczyć się anatomii na ludzkich zwłokach. Tym razem zgłębialiśmy wiedzę na temat budowy układu pokarmowego człowieka. Pracowaliśmy na spreparowanych zwłokach i narządach. Zajrzeliśmy do środka ludzkiej głowy, klatki piersiowej i powłok brzusznych. Poznaliśmy różnice anatomiczne w budowie i wielkości wątroby czy żołądków. Byliśmy dzielni i wytrwaliśmy do końca, nawet wtedy, gdy zapach formaliny dosłownie „wyciskał z nas łzy”. Z racji poszanowania ludzkich zwłok, nie mogliśmy udokumentować naszych zajęć zdjęciami.
Następnie udaliśmy się na Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt do Zakładu Zoologii i Pszczelnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, gdzie uczestniczyliśmy w wykładzie na temat „Różnorodności bezkręgowców”, poprowadzonym przez panią dr Katarzynę Królaczyk. Poruszane zagadnienia pozwoliły nam usystematyzować już zdobytą wiedzę oraz poznać wiele ciekawostek dotyczących sposobów życia i strategii przetrwania wielu przedstawicieli bezkręgowców.
Inicjatorkami i opiekunkami naukowej wyprawy były nauczycielki: pani Emilia Grabowska-Grządziel oraz pani Zyta Bogacz.
Dziękujemy dyrekcji i opiekunom za zorganizowanie zajęć, a władzom uczelni za umożliwienie ich przeprowadzenia. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie zaplanowane na kwiecień.

Justyna Górecka, Michalina Kędzierska, ucz. klasy II d