- "Klepsydra" z kaliskiego Liceum w Krakowie
"Klepsydra" z kaliskiego Liceum w Krakowie
wtorek, 11 kwietnia 2017
Ta wycieczka, chociaż trwała łącznie z podróżą cztery dni (od 30. marca do 2. kwietnia), minęła niczym cztery akty zajmującego, teatralnego spektaklu, w którym Kraków zaprezentował się kaliskim licealistom jak prawdziwa, kulturalna stolica Polski.
Uczestnicy teatralnej wycieczki, którą zorganizowała jak każdego roku pani Joanna Mączkowska, jeszcze tego samego dnia udali się na spacer po Rynku Głównym. Zdążyli nie tylko zobaczyć Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim, ale także przejechać się stylową dorożką po fragmencie Drogi Królewskiej, prowadzącej na Wawel.
Drugi dzień pobytu w Krakowie wypełniły zajęcia, które w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej prowadził prof. Tadeusz Malak. Były prorektor PWST wtajemniczał w sekrety impostacji głosu, czyli trudnej sztuki usprawnienia jego emisji podczas śpiewu. W tej artystycznej uczelni, słynnej zarówno ze znanych absolwentów – aktorów, jak i ze znakomitego bufetu, gdzie posiłki konsumuje się na dodatek oko w oko z osobami znanymi z wielkiego i małego ekranu, młodzież rozwija swoje pasje teatralne. Z kolei duchowym deserem w tym dniu był ambitny spektakl „Akropolis” wystawiony na czołowej polskiej scenie, czyli w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej.
Kolejny dzień rozpoczęła wizyta w Zamku Królewskim na Wawelu, a potem dłuższy spacer po zaułkach Kazimierza, gdzie tętnią życiem dziesiątki galerii, klubów i restauracji. To zwiedzanie było dobrym przygotowaniem przed dwoma kolejnymi spektaklami, tym razem w Teatrze Bagatela.
- Kraków, ze swoimi teatrami, muzeami oraz przebogatym życiem kulturalnym, jest prawdziwą skarbnicą sztuki dla wszystkich, którzy zapragną z niej skorzystać. Od kilku lat kaliskie Liceum umożliwia to grupie zainteresowanych uczniów, którzy nabyte tu umiejętności wykorzystują w pracy nad kolejnymi spektaklami „Klepsydry”- zauważa pani Joanna Mączkowska.
Za te bezcenne doznania i doświadczenia teatralne dziękujemy przede wszystkim pani Joannie Mączkowskiej i towarzyszącej naszej grupie drugiej nauczycielce pani Izabelli Chojnackiej. Dziękujemy także Dyrekcji naszego Liceum za pomoc finansową i organizacyjną w przygotowaniu wycieczki.

Uczniowie z kaliskiego Liceum