- ZGRUPOWANIE LAUREATÓW KONKURSU ŻOŁNIERZE WYKLĘCI  BOHATEROWIE NIEZŁOMNI W LUBLINIE
ZGRUPOWANIE LAUREATÓW KONKURSU ŻOŁNIERZE WYKLĘCI  BOHATEROWIE NIEZŁOMNI W LUBLINIE
czwartek, 13 kwietnia 2017
W dniach 9 – 10.04.2017r. w Lublinie i okolicach odbyło się zgrupowanie laureatów konkursu „Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni”. Po raz kolejny w spotkaniu uczestniczyła uczennica kaliskiego Liceum Aleksandra Rogan z klasy 2c wraz z opiekunem, nauczycielem historii Krzysztofem Wójciakiem. Ola otrzymała wyróżnienie w kategorii prac literackich za esej historyczny „Perełka, Lala i siostra Izabela, czyli Kobiety Niezłomne”.
W trakcie pierwszego dnia zgrupowania uczniowie wraz z opiekunami mieli możliwość przejścia z przewodnikami po pierwszym w Polsce „Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie”. Następnie uczestnicy udali się na objazd autokarem po miejscach pamięci na Lubelszczyźnie. To właśnie na tym terenie o wolna Polskę walczył słynny „Zapora” - major „cicho ciemny” Hieronim Dekutowski, „Orlik” - mjr Marian Bernaciak, „Uskok” - kpt. Zdzisław Broński, czy ostatni Żołnierz Niezłomny st. sierż. Józef Franczak „Lalek”. Uczestnicy mogli zobaczyć m.in. obóz koncentracyjny NKWD w Krzesimowie, gdzie przetrzymywano głównie byłych żołnierzy AK, oraz mogiłę Józefa Franczaka ps. „Lalek”, oraz jego pomnik w Piaskach.
Na nas największe wrażenie zrobiła prosta, ale jakże wymowna droga krzyżowa przy obozie koncentracyjnym w Krzesimowie. Wieczorem odbyło się spotkanie z weteranami i dziećmi Żołnierzy Wyklętych.
Następnego dnia, po krótkim spacerze po lubelskiej starówce, spotkaliśmy się w pięknej sali Trybunału Koronnego, gdzie odbyło się podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród.
Spotkania w Lublinie, gdzie pamięć o naszych bohaterach jest tak żywa i mocna zawsze są dla nas kształcące i wzruszające. Mamy nadzieje, że powrócimy tam za rok.
Dziękujemy organizatorom za kolejną za wspaniałą lekcję historii i przyjęcie laureatów konkursu, a niżej podpisany bardzo dziękuje również kolegom z NSZ Lublin za umożliwienie zwiedzenia pięknego Zamościa.

Krzysztof Wójciak