- Projekt Erasmus+ w naszym Liceum
Projekt Erasmus+ w naszym Liceum
sobota, 15 kwietnia 2017
Przez tydzień (1-7.04.17) Liceum w Kaliszu Pomorskim miało zaszczyt gościć uczniów waz z ich opiekunami z Niemiec, Finlandii i Hiszpanii. Ta wyjątkowa wizyta była realizacją programu Erasmus +.
Takie działania edukacyjne, trwające już od trzech lat, tym razem miały na celu zapoznanie obcokrajowców z Polską – a to, że projekt ma charakter edukacyjno-ekonomiczny, także z sytuacją gospodarczą naszego kraju. Było to już czwarte międzynarodowe spotkanie. Tym razem uczestniczyło w nim łącznie 56 osób, z których każda miała szansę na rozwinięcie swoich umiejętności językowych oraz poszerzenie zakresu wiedzy na temat gospodarki państw biorących udział w projekcie.
Uczestnicy dyskutowali na temat przygotowanych wcześniej prezentacji związanych z zakładaniem i funkcjonowaniem firm w poszczególnych krajach oraz poznawali różne kultury poprzez wspólne spędzanie czasu. Wszyscy uczestnicy mieli także przyjemność spotkania się z lokalnymi władzami. Bardzo ciepłe przywitanie sprawili im: Burmistrz Miasta i Gminy Kalisz Pomorski Pan Michał Hypki oraz Starosta drawski Pan Stanisław Kuczyński.
Goście zwiedzili Kalisz Pomorski, w którym poznali działanie lokalnych przedsiębiorstw oraz zobaczyli, jak funkcjonuje polska szkoła. Oprócz tego odbyły się wycieczki do Szczecina i Kołobrzegu. Jeden dzień uczestnicy poświęcili na zwiedzanie okolicznych miejscowości oraz znajdujących się w nich zakładów produkcyjnych. Między innymi odwiedzili zakład „Metaltech” w Mirosławcu.
Każdy dzień pobytu był wypełniony: od podziwiania Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie poprzez rejs statkiem w Kołobrzegu aż do wspólnej dyskoteki na zakończenie wizyty w Polsce. Warto wspomnieć, że młodzież nawiązała wspaniały kontakt z rówieśnikami i na pewno te międzynarodowe znajomości przyczyniły się do poprawy umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim. Uczniowie z Finlandii (Kemi), Niemiec (Schwabisch Gmund) oraz Hiszpanii (Caceres) przez tydzień mieszkali u swoich polskich przyjaciół. To sprawiło, że uczniowie spędzali ze sobą bardzo wiele czasu a nawiązane przyjaźnie będą żywe przez lata.
Całe przedsięwzięcie było koordynowane przez Pana Adama Stąporka oraz Pana Pawła Łuczko, którzy wykonali ogrom pracy, aby realizowany projekt przebiegał zgodnie z planem. Wspierali ich w tym dzielnie także Izabela Chojnacka oraz Maciej Borowiec. Dzięki ich zaangażowaniu, doświadczenia zdobyte podczas trwania Erasmusa na długo zapadną uczestnikom w pamięć.
Wielkie podziękowania składamy Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego Panu Michałowi Hypkiemu za finansowe wsparcie realizacji projektu.

Magda Tutur