- Wielkanoc w kaliskim Liceum
Wielkanoc w kaliskim Liceum
piątek, 21 kwietnia 2017
Były wiedźmy, turlanie ugotowanych jaj oraz polski śmigus-dyngus wraz ze świątecznym zającem. Tak kaliscy licealiści prezentowali w tym roku wielkanocne zwyczaje na lekcjach wiedzy o kulturze. Jak podkreśla prowadząca ten przedmiot Joanna Mączkowska poznawanie przez młodzież innych kultur, w tym ich świątecznych zwyczajów, otwiera szerzej oczy na świat. Bawiąc uczy jak wiele dróg prowadzi do tego samego celu, którym jest uczczenie ważnego, religijnego wydarzenia – Wielkanocy.
Oprócz typowych polskich zwyczajów pokazano te rodem ze Skandynawii, gdzie dziewczynki przebierają się za „wielkanocne czarownice” i wędrują po domach , by w zamian za ofiarowane przez nie laurki lub życzenia otrzymać łakocie lub symboliczny datek. Z kolei w Australii w te wiosenne święta spożywa się słodkie bułeczki (hot cross buns) udekorowane symbolem krzyża i nadziewane suszonymi owocami, a jeszcze częściej masą czekoladową.
Najwięcej emocji wzbudziły pokazy rodem z Meksyku, gdzie w Wielki Piątek amatorzy przebrani w odpowiednie historyczne kostiumy odgrywają najważniejsze sceny z życia Jezusa. A w Wielką Sobotę oprócz święcenia pokarmów następuje publiczne palenie figurek Judasza. Natomiast bardzo podobne do naszych są zabawy wielkanocne kultywowane w Wielkiej Brytanii. Tam także turla się ugotowane jajka (wygrywa to, które dotrze najdalej) oraz wyszukuje się prezenty ukryte w przeróżnych zakamarkach.

Joanna Mączkowska