- ZAJĘCIA Z DRONAMI WE WSPÓŁPRACY Z AKADEMIĄ MORSKĄ W SZCZECINIE
ZAJĘCIA Z DRONAMI WE WSPÓŁPRACY Z AKADEMIĄ MORSKĄ W SZCZECINIE
czwartek, 27 kwietnia 2017
W dniu 24 kwietnia 2017r. kaliscy Licealiści z klasy 2d realizujący informatykę na poziomie rozszerzonym wzięli udział w zajęciach z praktycznego wykorzystania dronów. Warsztaty prowadzone były przez dr inż. Grzegorza Stępnia, zastępcę dyrektora Instytutu Geoinformatyki Akademii Morskiej w Szczecinie w ramach współpracy z uczelnią.
Uczestnicy zajęć zapoznali się z technologią użycia Bezzałogowych Systemów Latających, potocznie zwanych dronami, do skanowania terenu i uzyskania jego trójwymiarowego obrazu za pomocą specjalistycznego oprogramowania – programu AgiSoft PhotoScan. Po części wstępnej – zapoznaniu z techniką i oprogramowaniem, uczniowie za pomocą drona wykonali serię zdjęć, a następnie na ich podstawie w programie AgiSoft PhotoScan stworzyli trójwymiarowy obraz inteligentnego ogrodu na dziedzińcu kaliskiego Liceum. Sami również stali się bohaterami trójwymiarowego zdjęcia, którego głębię można obserwować na monitorze komputerowym za pomocą okularów 3D. Zajęcia były bardzo interesujące i pozwoliły uczestnikom na poznanie praktycznego wykorzystania nowoczesnych technologii IT, tym razem w geodezji.
Dziękujemy panu dr inż. Grzegorzowi Stępniowi za profesjonalne przygotowanie warsztatów oraz umożliwienie kaliskim Licealistom rozwoju pasji i zainteresowań w dziedzinie informatyki. Już niedługo, w dniu 31 maja 2017r. wykładowcy Akademii Morskiej w Szczecinie przybliżą technologię IT, w tym wykorzystanie dronów, uczniom gimnazjów podczas Pikniku Młodych Pasjonatów, dnia otwartego szkoły.

Maciej Rydzewski