- Klasy wojskowe z wizytą w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu
Klasy wojskowe z wizytą w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu
czwartek, 11 maja 2017
W dniu 8 maja 2017r. uczniowie klasy wojskowych – 1c i 2e, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim uczestniczyli wraz z opiekunami Andrzejem Kowalewskim i Sebastianem Statecznym w wyjeździe szkoleniowym do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Był to pierwszy wyjazd klas mundurowych do jednostki morskiej, który przybliżył młodzieży specyfikę służby i wyposażenie marynarzy Marynarki Wojennej na okrętach bojowych.
W Komendzie Portu Wojennego kpt. mar. Karol Zieliński przedstawił uczniom prezentację dotyczącą organizacji i zadań realizowanych przez 8 Flotyllę Obrony Wybrzeża. Następnie szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Świnoujściu mjr Dariusz Włodarski poinformował młodzież jaka jest droga i jakie są możliwości przyjęcia do służby w Marynarce Wojennej.
Po prezentacjach kaliscy licealiści udali się na trałowce 12 Dywizjonu. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym każdy z uczniów, wchodząc na pokład oddał honor banderze okrętu. Trałowce były udekorowane z okazji Dnia Zwycięstwa po zakończeniu II wojny światowej. Mat Artur Fujara zapoznał uczniów z przeznaczeniem poszczególnych urządzeń i omówił specyfikę służby załogi na okręcie. Drugą jednostką pływającą oglądaną przez uczniów był okręt transportowo-minowy ORP Kraków, gdzie mogli zobaczyć i usłyszeć od pierwszego oficera na czym polega system obrony okrętu. Możliwość zobaczenia i poznania jednostki od wewnątrz zrobiły na uczniach ogromne wrażenie, tym bardziej że mogli praktycznie na stanowiskach celowniczych uruchomić 23mm działka przeciwlotnicze.
Na zakończenie w Sali Tradycji Klubu 8 FOW razem z kierownikiem panem mgr Piotrem Andrzejewskim uczniowie zapoznali się z tradycją i historią flotylli.
Wyjazd był bardzo udany. Uczniowie klas wojskowych poznali na czym polega służba na okrętach Marynarki Wojennej i jak dostać się w szeregi marynarzy. Być może niektórzy z nich wrócą do pięknego Świnoujścia jako żołnierze. Dziękujemy za profesjonalne przygotowanie wizyty oraz gościnne przyjęcie komandorowi Krzysztofowi Zdonkowi, Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, marynarzom i majorowi Dariuszowi Włodarskiemu z WKU w Świnoujściu. Dziękujemy również Stowarzyszeniu Zachodniopomorskie Forum Bezpieczeństwa Pro Domo Sua, w ramach współpracy z którym odbył się wyjazd kaliskich licealistów do Świnoujścia.

Andrzej Kowalewski