- Spotkania inne niż wszystkie - dziennikarze w Warszawie
Spotkania inne niż wszystkie - dziennikarze w Warszawie
sobota, 24 czerwca 2017
Grupa dziennikarzy z Liceum w Kaliszu Pomorskim wydająca szkolny miesięcznik „Kontrast” odwiedziła w ostatnich dniach stolicę, wpisując się w ten sposób w ponad dziesięcioletnią tradycję warszawskich warsztatów dziennikarskich.
Od 18 do 21 czerwca młodzież miała okazję przyglądać się pracy w najbardziej znanych instytucjach medialnych: DDTVN, TVN24, TVP, TVP info, Polskie Radio Trójka, redakcja „Gazety Wyborczej”. Najciekawsze, o czym wspominają wszyscy uczestnicy, okazały się rozmowy z dziennikarzami oraz wybitnymi ludźmi pióra: Marcinem Mellerem, Robertem Mazurkiem, Robertem Górskim, Arturem Andrusem, Justyną Suchecką, Krzysztofem Ziemcem. Nauka mistrzów popłynęła do słuchaczy w trakcie interesujących rozmów. Mianownikiem wszystkich była wyraźna konkluzja, że bez czytania, i tu warto oddać, że nie chodzi jedynie o klasykę literatury, nie ma rozwoju osobowości. Upływ czasu, o którym uczniowie myślą głównie wtedy, gdy jest początek lub koniec roku szkolnego, powinien ich motywować do refleksji częściej. Krzysztof Ziemiec podkreślił, że pewne zaniedbane rzeczy są nie do odrobienia. I ten brak, początkowo niezauważalny, zamienia się z czasem w kompleksy, utrudniające życie.
Warto zauważyć, że każdy z dziennikarzy odniósł się do języka, którym współcześnie opowiada się o rzeczywistości, nie tylko w prasie, ale również w internecie. Licealiści usłyszeli, że wolność słowa to przede wszystkim odpowiedzialność, rzetelność, uczciwość. Deficyt tych wartości we współczesnym dziennikarstwie, mocno zaangażowanym politycznie, jest powodem do krytyki i niechęci wśród czytelników. Chociaż nie zawsze, bo jak wspomniał Marcin Meller, to właśnie oni oczekują mocnych wrażeń. Oglądalność spada, gdy rozmowa toczy się pomiędzy profesorami czy pisarzami.
Ciekawym wątkiem dialogu były miejsca Warszawy, ważne dla rozmówców. I tak młodzież dowiedziała się, że Robert Górski debiutował jako student polonistyki w skeczach kabaretowych w znanym klubie „Harenda”, a Marcin Meller ma sentyment nie tylko do Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie studiował, ale przede wszystkim do młodej Warszawy (nocny market na dworcu), Artur Andrus został zmuszony do otworzenia swojego gabinetu w radiu, który jest skarbnicą niezwykłych pamiątek, z kolei Robert Mazurek wcielił się w rolę przewodnika po Łazienkach i zaprowadził wycieczkę pod okna domu pani premier Beaty Szydło i swojego przyjaciela, byłego ambasadora Izraela w Polsce, Szewacha Weissa. Dziennikarze „Kontrastu” jednym głosem mówią, że takie warsztaty są najcenniejszą formą zdobywania wiedzy, dzięki nim nie tylko pokonują tremę, ale mogą z bliska przyjrzeć się miejscom i ludziom znanym im jedynie ze szklanego ekranu.
- To była najlepsza wycieczka, na jakiej byłam. Nie zapomnę słów, które usłyszałam. Takie rozmowy, niezwyczajne, pozwalają na większą szczerość. Wszyscy mamy mnóstwo pozytywnych wspomnień z Warszawy, cieszę się, że mieliśmy okazję tam być, w takiej ekipie – komentowała Ewelina Maćkowiak. Niektórzy mają niedosyt, chcieliby jeszcze wrócić, by móc dłużej porozmawiać z Arturem Andrusem czy Sebastianem Krokiem, znanym warszawskim malarzem i asystentem prof. Leona Tarasewicza na tutejszej ASP. Piękna, czysta energia młodzieży podbiła serca samych dziennikarzy. Zarówno Robert Mazurek jak i Marcin Meller zapowiedzieli swój przyjazd na warsztaty dziennikarskie do Kalisza Pomorskiego. Dzięki temu, że sami uwierzyli w wartość takiej edukacji, przekonali do spotkań swoich przyjaciół. - Chcielibyśmy podziękować naszym wyjątkowym opiekunom : pani Aleksandrze Radeckiej, bez której nic by się nie udało, pani Danucie Stempień, panu Robertowi Mazurkowi, panu Marcinowi Mellerowi, naszemu koledze Szymonowi Wytlibowi, który był najlepszym przewodnikiem po Warszawie. Wszystkim dziękujemy za to, że podarowali nam swój czas - mówiła wzruszona Magdalena Wyrzykowska.
Warsztaty dziennikarskie w stolicy od wielu lat wspiera dyrekcja szkoły, ale przede wszystkim burmistrz Kalisza Pomorskiego pan Michał Hypki, który dofinansował wyjazd w ramach programu „Nasza Mała Ojczyzna” realizowanego przez Stowarzyszenie „ Jesteśmy razem” działające przy ZSP w Kaliszu Pomorskim.

Aleksandra Radecka