- Kaliscy licealiści odkrywają tajemnice rodziny Wittchow
Kaliscy licealiści odkrywają tajemnice rodziny Wittchow
sobota, 01 lipca 2017
Większość przedwojennych gmachów i kamienic, służących mieszkańcom Kalisza Pomorskiego do dziś, wybudowała miejscowa firma Wittchow, założona w 1886 r. przez Alberta Witchowa, a od 1920 r. prowadzona przez jego syna Wilhelma.
Firma posiadała parowy tartak, cegielnię, wytwórnię dachówek oraz skład materiałów budowlanych. Obecnie w tym miejscu znajduje się zaplecze Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przy ul. Wolności. Plac ten styka się bezpośrednio ze Starym Cmentarzem i dlatego na jego granicy ustawiono w 1919 r. monumentalny grobowiec Alberta Wittchowa oraz jego drugiego syna Ernesta, który zginął w Rosji podczas I wojny światowej. Poświęcone im tablice pamiątkowe wciąż są czytelne. Ta Alberta, umiejscowiona nie od strony cmentarza, lecz od strony placu zajmowanego przez jego firmę, ma godło cechu murarzy: węgielnicę i cyrkiel.
Zgłębianiem „Kaliskich tajemnic rodziny Wittchow” zajmują się w tym roku nasi licealiści, uczestnicząc w warsztatach historycznych i literackich. Jak w przypadku podobnych czterech projektów wykonanych w poprzednich latach (2016 – „Tajemnice kaliskich jezior”, 2015 – „Tajemnice kaliskiego Pałacu i Ratusza”, 2014 – „Tajemnice kaliskiego Kościoła i Czerwonej Szkoły”, 2013 – „Siedem spacerów po mieście”) ich przewodnikiem po historii jest Bogumił Kurylczyk, a opiekunem literackim Joanna Mączkowska. Rezultaty tych działań można przeczytać i zobaczyć na portalu internetowym:
www.liceum.kalisz.pl w zakładce „Nasz przewodnik”.
Publiczna prezentacja najnowszej „tajemnicy” odbędzie się w październiku. Do tego czasu odkrywców czeka jeszcze dużo pracy, ale już teraz, spacerując ulicami miasta pamiętajmy, iż zarówno gmach poczty, budynek dawnego sądu przy ul. św. Wojciecha, czy wielorodzinne kamienice przy ul. Powiatowej na Dużej Stacji wybudował właśnie Albert Wittchow, albo jego syn Wilhelm. Ich willa stała tam, gdzie znajduje się obecnie Bank Spółdzielczy.
Projekt „Kaliskie tajemnice rodziny Wittchow” powstał w ramach projektu "Nasza Mała Ojczyzna" finansowanego przez Gminę Kalisz Pomorski, realizowanego przez działające przy kaliskim Liceum Stowarzyszenie "Jesteśmy Razem".

Joanna Mączkowska