- Start
Kaliscy licealiści na feriach z WOT
wtorek, 19 stycznia 2021
W niedzielę 17 stycznia 2020 r. w siedzibie 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej na szczecińskich Podjuchach odbyła się uroczysta przysięga wojskowa wcielonych do służby żołnierzy 14. ZBOT. Wśród nich znalazło się czworo uczniów klas maturalnych Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim: Kornelia Wyszywana, Konrad Nowak, Jakub Jakim i Michał Antczak.
Kaliscy licealiści w czasie wolnym od nauki wzięli udział w szesnastodniowym szkoleniu podstawowym pod hasłem: „ferie z WOT”. Należy podkreślić, że spisali się na medal. W nagrodę za wzorową postawę i uzyskanie dobrych wyników szkolenia Jakuba Jakima i Konrada Nowaka spotkał ogromny zaszczyt jakim było złożenie przysięgi na sztandar wojskowy. Natomiast Kornelia Wyszywana została wyróżniona listem pochwalnym dowódcy 14. ZBOT płka Tomasza Borowczyka za nienaganną postawę żołnierską i uzyskanie ponadprzeciętnych wyników w trakcie szkolenia. Warto podkreślić, że jest to już druga grupa kaliskich licealistów, którzy po szkoleniu zasilili szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.
Czytaj całość...
Siła fotografii
wtorek, 19 stycznia 2021
Gdyby zapytać przeciętnego człowieka czy robi zdjęcia, roześmiałby się. Kto w dobie smartfonów nie ulega manii klikania i utrwalania tego, co widzi lub chce widzieć oko? Sebastian Krok – asystent na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP przekonywał licealistów z Kalisza Pomorskiego, by rozpoczęli swoją przygodę z aparatem świadomie.
Zaledwie kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, w grudniu 2020 r. dziennikarze „Kontrastu” poznawali podstawowe wyznaczniki dobrej fotografii. Zaczęło się od omówienia wysłanych wcześniej przez uczniów zdjęć. W ten sposób poznali oni swoje mocne i słabe strony. Był to punkt wyjścia do wykładu o sztuce fotografii. Mistrzowie wybrani przez Sebastiana Kroka: Robert Capa, Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal mają swoje stałe miejsce w historii. Prowadzący zachęcał młodzież do własnej drogi, do eksperymentowania. Przykładem oryginalnego fotografa, którego biografię i zdjęcia przedstawił Sebastian Krok, był Miroslav Tichy. Jego świadomie niedoskonałe, brudne i niepozowane zdjęcia niosą ze sobą jakąś tajemnicę i autentyczność. Są niepowtarzalne i dalekie od wszelkiej manipulacji.
Czytaj całość...
Podziękowania płynące z serca
wtorek, 19 stycznia 2021
Drodzy Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele
Cieszymy się, że wspólnie zmieniamy świat na lepsze!
Miłość wyraża się w trafionym prezencie, który nie jest banalnym podarkiem, ale strzałem prosto w serce. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś trafi w nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne.
Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim zaangażowanym w jakikolwiek sposób w tegoroczną Akcję Szlachetna Paczka. Dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi: Uczniów i ich Rodziców, Nauczycieli, udało nam się w 100% zaspokoić potrzeby wybranej przez nas rodziny.
Czytaj całość...
Podziękowania z USA
wtorek, 12 stycznia 2021
W styczniu 2021 r. na portalu Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, na platformie facebook ukazały się podziękowania od pani Michelle Merrick, krewnej jednego z lotników amerykańskich, którzy brali udział w katastrofie uszkodzonego bombowca B-17 w okolicach Dębska 29 maja 1944 r.
Pani Michelle Merrick w listopadzie 2020 r. natknęła się na informację opublikowaną na portalu ZS w Kaliszu Pomorskim dotyczącą akcji „Mundurowa Pamięć”, w której młodzież z klasy wojskowej wraz z nauczycielami upamiętniła m.in. amerykańskich lotników z katastrofy w okolicach Dębska.
Okazało się, że jednym z nich był cioteczny dziadek pani Merrick - dolny strzelec „latającej fortecy” stg Donald D. Merrick, który przeżył katastrofę i dostał się do niewoli. Niestety zginął tragicznie w 1948 r. Obecnie żyje jeszcze jego 93-letni brat, który także oglądał post kaliskiego liceum.
Pani Michelle Merrick podziękowała serdecznie szkole za kultywowanie pamięci o amerykańskich żołnierzach, a szczególnie pamięci o jej wujku, jednym z bohaterów drugiej wojny światowej. Podziękowała również za piękny pomnik upamiętniający amerykańskich lotników ufundowany przez władze gminy Kalisz Pomorski.

Maciej Rydzewski

REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2021 / 2022
niedziela, 20 grudnia 2020
Zapraszamy do zapoznania się z kierunkami kształcenia w naszej szkole w roku szkolnym 2021 / 2022.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FILMÓW O NASZEJ SZKOLE


Utwory muzyczne i filmy wykorzystane w filmie
PREZENTACJA INTERNATÓW ZS W KALISZU POMORSKIM

Medical Team promował zasady bezpieczeństwa
wtorek, 29 grudnia 2020
W poniedziałek 21 grudnia 2020 r. wolontariuszki z grupy Medical Team działającej w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim promowały zasady bezpieczeństwa w okresie zimowym wśród mieszkańców Kalisza Pomorskiego.
W chwili kiedy wszyscy jesteśmy skoncentrowani na przestrzeganiu zasad reżimu sanitarnego w związku z pandemią wirusa Covid -19 trochę umknęły nam zasady bezpieczeństwa, których przestrzeganie jest niezmiernie ważne, zwłaszcza w okresie zimowych chłodów oraz intensywnego ogrzewania mieszkań.
Młodzi pasjonaci ratownictwa wraz z opiekunkami grupy paniami Jadwigą Czernigą i Renatą Pietroń, przygotowali ulotkę przypominającą w skrócie podstawowe zasady bezpieczeństwa. Wolontariuszki z grupy Medical Team - Justyna Klimczak oraz Zofia Stąporek prowadziły akcję informacyjną wśród mieszkańców miasta oraz rozdawały ulotki.
Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu finansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego „Rozwój Grupy Medycznej Medical Team i rowerowego ochotniczego pogotowia ratunkowego w Kaliszu Pomorskim poprzez doskonalenie umiejętności z zakresu pierwszej pomocy oraz zwiększenie kompetencji dzieci i młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w gminie Kalisz Pomorski”.
Wolontariuszkom dziękujemy za zaangażowanie, a mieszkańcom gminy życzymy dużo zdrowia .

Opiekunki Medical Team Kalisz Pomorski: Renata Pietroń i Jadwiga Czerniga

Życzenia świąteczne.
wtorek, 22 grudnia 2020


Życzenia od zespołu kierowniczego

Życzenia od kierownika i wychowawców internatuZ ŻYCZENIAMI U KOMBATANTÓW
piątek, 25 grudnia 2020
W poniedziałek 21 grudnia 2020r. kombatantów mieszkających w gminie Kalisz Pomorski odwiedzili Dyrektor Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski, Kierownik Internatu Jadwiga Czerniga oraz Radny Powiatu Drawskiego Marcin Krężel, koordynator X Bożonarodzeniowej Paczki dla Bohatera.
Tym razem wyjątkowo ze względu na stan pandemii w trosce o zdrowie kombatantów, w wyjeździe nie wzięła udziału młodzież. Dyrektor szkoły, kierownik internatu i radny z zachowaniem zasad bezpieczeństwa złożyli seniorom oraz ich bliskim serdeczne życzenia, wręczyli podarunki, które ufundowali kaliscy przedsiębiorcy: Zakład Przetwórstwa Mięsnego Zofii Zawrot oraz Piekarnia Halina Bulwa i Alicja Czapek.
Czytaj całość...
Historyczna gra miejska online
piątek, 25 grudnia 2020
W dniach 10, 15 i 18 grudnia 2020r. grupa uczniów klas trzecich liceum w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim wzięła udział w warsztatach historycznych online, których celem było opracowanie historycznej gry miejskiej pt. „Śladami kaliskich pionierów 1945 - 1953”. Było to jedno z działań realizowanych przez funkcjonujące przy szkole Stowarzyszenie Jesteśmy Razem w ramach projektu „Kalisz Pomorski od przeszłości do współczesności” dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego.
Pierwsze spotkanie 10 grudnia prowadził dyrektor szkoły Maciej Rydzewski, który zapoznał młodzież z portalem historycznym kaliskiego liceum założonym przez uczniów pod opieką znawcy historii Kalisza Pomorskiego Bogumiła Kurylczyka i polonistki Joanny Mączkowskiej. Artykuły zamieszczone na portalu http://www.liceum.kalisz.pl/ w zakładce „Kaliskie fakty” posłużyły twórcom gry do ułożenia większości pytań.
Czytaj całość...
Udany występ w finale Olimpiady Solidarności
piątek, 25 grudnia 2020
W dniach od 16 do 17 grudnia 2020r. odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”, w którym województwo zachodniopomorskie reprezentowała trzyosobowa drużyna złożona z dwóch uczniów klasy trzeciej kaliskiego liceum - Dariusza Guza i Wiktora Piwnickiego oraz ucznia I Liceum Ogólnokształcącego ze Szczecinka - Kacpra Szutowskiego. Zespół, którego opiekunem był dyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski osiągnął bardzo dobry wynik, zajmując w klasyfikacji generalnej konkursu piąte miejsce.
Czytaj całość...
Filmowa, świąteczna kartka z kaliskiego Liceum
środa, 23 grudnia 2020
Zapraszamy do obejrzenia świątecznego filmu(https://youtu.be/JNmImftgp7M)oraz wspólnego przy nim kolędowania, aby chociaż w ten sposób poczuć naszą szkolną więź, za którą teraz tak wszyscy tęsknimy… Niech melodia utworów wyśpiewanych przez solistki z „Klepsydry” towarzyszy wszystkim w tych magicznych dniach, a świąteczne życzenia uczniów oraz ich opiekunów ocieplą nadchodzący piękny czas spędzony w gronie rodzinnym. Wesołych świąt Bożego Narodzenia pełnych dobra, serdeczności oraz bliskich osób obecności życzą:
Czytaj całość...
Kolejny sfilmowany spektakl Klepsydry
środa, 23 grudnia 2020
Udostępniamy odnaleziony filmowy zapis widowiska grupy teatralnej Klepsydra pt. To idzie młodość. Jego premiera odbyła się 4 czerwca 2019 roku w Inteligentnym Ogrodzie Czerwonej Szkoły, lecz przesłanie spektaklu, który można zobaczyć na portalu „My-Kalisz Pomorski-Okolice-Świat” ,nie tylko nie straciło, ale wręcz zyskało na aktualności.
Akcja sztuki, wg scenariusza Bogumiła Kurylczyka, pokazuje jak absurdalne są próby wpisania młodego pokolenia w tę czy inną wizję społecznej utopii. Dawniej był to socjalizm realizowany przez partię pełniącą wiodącą rolę, której przywódca stanowił instancję najwyższą. Partię oraz jej przywódcę wychwalały liczne, przypomniane przez licealistów pieśni i wiersze.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>