- Start
Praktyczna nauka pierwszej pomocy w Szkole Podstawowej w Pomierzynie
czwartek, 21 listopada 2019
W ramach realizacji zadania publicznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia „Rozwój Rowerowego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kaliszu Pomorskim poprzez doskonalenie umiejętności w zakresie pierwszej pomocy oraz zwiększenie kompetencji dzieci i młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w Gminie Kalisz Pomorski” członkowie grupy medycznej Medical Team działającej w ZSP Kalisz Pomorski wraz z opiekunami Renatą Pietroń i Jadwigą Czernigą w piątek 15.11.2019r. przeprowadzili szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów Szkoły Podstawowej w Pomierzynie.
Czytaj całość...
Kaliscy licealiści wyróżnieni w konkursie Siła w tradycji
czwartek, 21 listopada 2019
W dniu 18 listopada 2019r. zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu „Siła w tradycji” dla uczniów certyfikowanych klas o profilu wojskowym, zorganizowanego przez Dyrektora Biura do Spraw Proobronnych. Drużyna z klasy 2c z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim w składzie Kacper Kłos, Tobiasz Głowacki i Konrad Nowak pod opieką dyrektora Macieja Rydzewskiego zdobyła wyróżnienie w konkursie.
Celami konkursu są m.in. kształtowanie u młodzieży z klas wojskowych postaw patriotycznych i poczucia tożsamości narodowej, kultywowanie tradycji niepodległościowych, pogłębienie wiedzy historycznej, rozwój umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy i korzystania z różnych źródeł informacji.
Czytaj całość...
Konkursowe zmagania z językiem niemieckim
czwartek, 21 listopada 2019
W dniach 14 i 15 listopada 2019r. w ZSP w Kaliszu Pomorskim odbyły się dwa ogólnopolskie konkursy z języka niemieckiego „DEUTSCHFREUND” i „WELTSPRACHEN ABITUR”. W konkursach udział wzięło 47 uczniów – miłośników języka niemieckiego, przygotowywanych przez nauczycielki języka niemieckiego Mirosławę Kacperską i Kamilę Kulik.
Pytania konkursowe sprawdzały umiejętności uczniów w zakresie posiadanego słownictwa, zwrotów, czytania ze zrozumieniem, komunikacji oraz gramatyki. Ciekawym elementem było zadanie rozumienia ze słuchu, traktujące o różnych sytuacjach życia codziennego.
Cieszymy się, że język niemiecki cieszy się takim zainteresowaniem młodzieży. Konkursy są cyklicznym szkolnym przedsięwzięciem, dlatego zapraszamy już teraz na kolejną, wiosenną edycję.
Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników! Trzymamy kciuki!

K.Kulik, M.Kacperska
PO CO KOMU POEZJA  wieczór autorski Zofii Burzyńskiej
czwartek, 21 listopada 2019
W środowy wieczór 13 listopada 2019r. odbyło się spotkanie autorskie „Nocy Poetów” z udziałem młodych poetów – Zofii Burzyńskiej i Sebastiana Rosy, zorganizowane we współpracy Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim i Fundacji Wspierania Kultury Noc Poetów.
Zofia Burzyńska jest uczennicą klasy trzeciej liceum w ZSP w Kaliszu Pomorskim. Zosia dobrze się uczy, jest wspaniałą koleżanką, cudowną osobą, przy tym bardzo skromną. Mimo to jest o niej głośno. Głośno, bo pisze, tworzy, opisuje ludzi i świat, przekształca doświadczenia i różnorodne emocje w słowa. Słowa te są czasem przenośnią, a czasem dosadnym nazwaniem spraw po imieniu.
Czytaj całość...
Przyjechali do młodych z przesłaniem
czwartek, 21 listopada 2019
Od 15 listopada oficjalnie tytuł „Przyjaciela Liceum” w Kaliszu Pomorskim mają: Jarosław Klejnocki- Dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie, Tomasz Ogonowski- dramaturg Bałtyckiego Teatru w Koszalinie i Sebastian Krok- asystent na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Uroczyste wręczenie statuetek połączono z programem artystycznym i wykładami nagrodzonych.
- Kaliskie apele okolicznościowe to zawsze jakaś niepewność. Co tym razem wymyślą? Patos miesza się z czymś z natury gombrowiczowskim. Tym razem pompę oficjalności przełamało pełne humoru wystąpienie Sebastiana Kroka i brawurowe wykonanie „Wojen gwiezdnych” „Kryzysu” przez nieznaną mi z imienia skrzypaczkę. Trudno będzie to w przyszłości przeskoczyć, ale wierzę, że w tym Liceum to potrafią – komentował wydarzenie dr Eryk Krasucki, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Szczecińskiego.
Czytaj całość...
Sukces strzelecki kaliskich licealistów
czwartek, 21 listopada 2019
Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2019r. uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim uczcili, uczestnicząc wraz z opiekunem Krzysztofem Wójciakiem w VI Drawskim Turnieju Strzeleckim w hołdzie walczącym dla NIEPODLEGŁEJ, zorganizowanym przez firmę HORNET oraz Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim.
Zawody zakończyły się sporym sukcesem kaliskich licealistów. Wojciech Pituła z klasy 2c indywidualnie zdobył trzecie miejsce, zaś drużynowo zespół ZSP w Kaliszu Pomorskim uplasował się również na podium, zajmując trzecie miejsce.
Drużyna ZSP w Kaliszu Pomorskim wystartowała w składzie – Dawid Dudzik, Wojciech Pituła, Kornelia Kmiecik, Oliwia Wiśniewska, Damian Marchel, Krzysztof Wójciak. Gratulujemy!

Krzysztof Wójciak
Czy można zobaczyć promieniowanie jonizujące?
czwartek, 21 listopada 2019
Czy można zobaczyć promieniowanie jonizujące? Tak rozpoczął się wykład w ZSP w Kaliszu Pomorskim poprowadzony przez dr Tomasza Denkiewicza Zastępcę Dyrektora Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego w poniedziałek 18 listopada 2019r. dla uczniów klas pierwszych.
Pierwszoklasiści z zaciekawieniem słuchali zagadek fizycznych i wspólnie z prowadzącym szukali odpowiedzi na nurtujące pytania. Wracając do tytułowego pytania. Oczywiście samego promieniowania nie można zobaczyć, ale można zobaczyć niektóre efekty jego działania. Urządzenie, które pozwala obserwować ślady cząstek elementarnych, to komora Wilsona, nazywana także komorą mgłową. Jej działanie opiera się na wykraplaniu się pary alkoholu w miejscu, gdzie doszło do jonizacji cząstek powietrza, czyli w miejscu przejścia cząstki promieniowania jonizującego. W czasie wykładów, uczniowie zwrócili uwagę na następujące kwestie:
Czytaj całość...
Kaliscy wolontariusze wspierają schronisko dla psów.
wtorek, 19 listopada 2019
W dniach od 12 do 13 listopada 2019r., wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką pedagoga szkolnego Anny Józiak prowadzili charytatywny kiermasz ciast. Koordynatorem przedsięwzięcia była uczennica klasy 2d Klaudia Worach. Celem akcji była zbiórka pieniędzy na zakup najpotrzebniejszych rzeczy na zimę dla psiaków z choszczeńskiego schroniska.
Podczas dwudniowego kiermaszu uczniowie z dużym zaangażowaniem prowadzili sprzedaż ciast. Kolejnym krokiem działań wolontariuszy będzie wyjazd do schroniska, z zakupionymi dla psiaków kocami, karmą.
Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za udział w akcji na rzecz zwierząt ze schroniska. Szczególnie chcielibyśmy podziękować rodzicom uczniów za upieczenie pysznych ciast.
Dziękujemy!

Wolontariusze ZSP

Szkoła do hymnu!
sobota, 16 listopada 2019
W piątkowe przedpołudnie 8 listopada 2019r. społeczność kaliskiego liceum i technikum spotkała się na szkolnym dziedzińcu, aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości przez wspólne odśpiewanie czterech zwrotek hymnu narodowego w ramach akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła do hymnu”.
Do przedsięwzięcia włączyli się uczniowie i nauczyciele ZSP w Kaliszu Pomorskim. O symbolicznej godzinie 11.11 po wprowadzeniu sztandaru szkoły, zebrani odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego podczas ceremonii wciągnięcia na masz flagi państwowej przez poczet flagowy wystawiony przez klasę wojskową 1c. Spotkanie było również okazją do pożegnania przez zastępcę dyrektora szkoły Katarzynę Witek ustępującego Samorządu Uczniowskiego z przewodniczącą Zuzanną Jedynowicz oraz powitania nowo wybranej przewodniczącej Małgorzaty Mickun.
Czytaj całość...
Spektakle Klepsydry na Święto Niepodległości
sobota, 16 listopada 2019
Z okazji Święta Niepodległości grupa teatralna „Klepsydra”, działająca w ZSP w Kaliszu Pomorskim, wystawiła 6 listopada 2019r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim dwa spektakle swojej ostatniej sztuki: „To idzie młodość”. Na pierwszy zaproszono młodzież Liceum, a na drugi – uczniów klas VII i VIII kaliskiej Szkoły Podstawowej. Łącznie przybyło blisko 300 widzów i sądząc po ich skupieniu w trakcie widowiska oraz po brawach na jego zakończenie występy oceniono wysoko.
- Akcja scenariusza autorstwa Bogumiła Kurylczyka rozgrywa się na kaliskim podwórku w latach 60. XX w. Niemniej przesłanie sztuki ma najzupełniej uniwersalny, czyli także współczesny charakter. Pokazuje bowiem jak absurdalne są próby wpisania młodego pokolenia w tę czy inną wizję społecznej utopii – powiedziała w słowie wstępnym Joanna Mączkowska, reżyserka spektaklu oraz autorka scenografii i choreografii.
Czytaj całość...
Bez szkolnej ławki
sobota, 16 listopada 2019
Nauczanie – słowo w ostatnim czasie odmieniane przez wszystkie przypadki, w różnych kontekstach: strajku, reformy, walki politycznej. Licealiści z Kalisza Pomorskiego poznali jego praktyczną moc dzięki nietypowym edukatorom – artystom Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
W pochmurny poranek 5 listopada 2019r. grupa 25 uczniów, głównie dziennikarzy szkolnej gazety „Kontrast” i grupy teatralnej „Klepsydra” wraz z nauczycielkami: Joanną Mączkowską i Aleksandrą Radecką wyruszyła do Koszalina. Warsztaty dziennikarsko-teatralne zaproponowała młodzieży polonistka i opiekun koła dziennikarskiego Aleksandra Radecka. Nie byłyby one jednak możliwe bez ogromnego wsparcia i zaangażowania dramaturga BTD Tomasza Ogonowskiego, który zajął się stroną organizacyjną w Koszalinie.
Czytaj całość...
Uczniowie klasy policyjnej z wizytą w Straży Miejskiej
sobota, 16 listopada 2019
W dniu 5 listopada 2019r. uczniowie klasy 2d policyjno – penitencjarnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim z wychowawcą Wojciechem Sztobryniem gościli w siedzibie Straży Miejskiej w Kaliszu Pomorskim przy ul. Toruńskiej 3.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z zadaniami i specyfiką pracy funkcjonariuszy kaliskiej Straży Miejskiej. Komendant Straży Miejskiej w Kaliszu Pomorskim Wojciech Czyżak przedstawił uczniom historię tej formacji w Polsce. Zostały przedstawione kompetencje strażników w kwestii uprawnień z zakresu Kodeksu Wykroczeń, ustaw i uchwał lokalnych oraz Prawa o Ruchu Drogowym. Strażnicy przedstawili w jaki sposób realizowane są przez nich zadania.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>