- Start
Kaliski licealista zwycięzcą konkursu historycznego
środa, 16 grudnia 2020
W dniu 9 grudnia 2020r. odbył się finał wojewódzkiego konkursu „Z Gryfem w tle. Poznaj najnowszą historię Pomorza Zachodniego 1945-1990”, organizowanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecnie. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Dariusz Guz, uczeń klasy 3a Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim.
Tegoroczna edycja konkursu - „Szczecińskie drogi do Solidarności” skupiała się przede wszystkim na wydarzeniach i bohaterach szczecińskiego Sierpnia 1980r. Konkurs ma charakter dwuetapowy. Jego celem jest zainteresowanie i popularyzacja wśród młodzieży szkolnej znajomości historii regionalnej w kontekście historii całego kraju, budowanie tożsamości lokalnej i narodowej oraz podkreślenie roli Szczecina i regionu w najnowszej historii Polski.
Czytaj całość...
Podróż do gwiazd
czwartek, 10 grudnia 2020
Mimo niesprzyjającej pogody w dniu 2 grudnia 2020r. w południe i wieczorem odbyły się warsztaty astronomiczne on-line z udziałem uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim prowadzone przez nauczyciela fizyki i informatyki Piotra Sieradzona i zastępcę dyrektora Katarzynę Witek.
„Niesamowite przeżycie. Pierwszy raz miałam okazję spojrzeć na Słońce i Księżyc z takiej perspektywy. Nauczyciel prowadzący pan Piotr Sieradzon ciekawie opowiadał o Układzie Słonecznym. Panowała świetna atmosfera, a całe zajęcia zakończył quiz, który pomógł nam przyswoić nowo poznaną wiedzę. Liczę na ciąg dalszych zajęć z zakresu astronomii i mam nadzieję, że następnym razem spotkamy się w jeszcze większym gronie zainteresowanych” powiedziała uczennica klasy 1ti Anna Preca.
Czytaj całość...
Zamiast ekologicznych toreb uszyli maseczki
czwartek, 10 grudnia 2020
W listopadzie 2020r. młodzież z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim pod opieką pani Barbary Tuziak, realizująca działanie projektowe „Koniec wymówek - zrezygnuj z foliówek” zamiast tytułowych toreb wielorazowego użytku uszyła maseczki pomocne w walce z pandemią koronawirusa.
We wrześniu 2020r. rozpoczęła się realizacja działania „Koniec wymówek - zrezygnuj z foliówek”. Grupa uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim z panią Barbarą Tuziak zasiadła do maszyn do szycia, aby nauczyć się ich obsługi i ze starych, niemodnych już firanek, uszyć woreczki na owoce i warzywa wielorazowego użytku, które mogą zastąpić jednorazowe foliówki. Pomysł był reakcją na potrzebę ochrony środowiska.
Jednak postanowili dostosować się do obecnej sytuacji i włączyć do walki z pandemią. Przy wsparciu Burmistrza Kalisza Pomorskiego w ramach realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy razem” projektu „Kalisz Pomorski od przeszłości do współczesności” zakupili tkaniny bawełniane. Zamiast ekologicznych toreb zdecydowali się wykorzystać swoje nowe umiejętności i uszyć maseczki, które podniosły bezpieczeństwo mieszkańców gminy Kalisz Pomorski.

Barbara Tuziak
Grupa Medical Team szkoli swoich najbliższych
czwartek, 10 grudnia 2020
Grupa Medical Team działająca przy Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim pomimo przejścia na nauczanie zdalne nadal podnosi poziom swojej wiedzy i umiejętności biorąc udział w szkoleniach na platformie Teams. Członkowie Medical Team w listopadzie i grudniu 2020r. przeprowadzili dla swoich rodzin szkolenia z zakresu wykonania RKO.
Wiemy, jak ważne jest propagowanie wiedzy i umiejętności z tego zakresu. Pierwszej pomocy przedmedycznej udzielają przecież świadkowie wypadków, a najczęściej są nimi członkowie rodziny. W ramach podniesienia bezpieczeństwa członkowie Medical Team w listopadzie i grudniu przeprowadzili dla swoich rodzin szkolenia z zakresu wykonania RKO, pierwszej pomocy przy zakrztuszeniach oraz pomocy osobie nieprzytomnej poprzez ułożenie jej w pozycji bezpiecznej.
Czytaj całość...
Film z ostatniego spektaklu Klepsydry
czwartek, 10 grudnia 2020
Spektakl Kolejka po szczęście, który licealiści z grupy teatralnej Klepsydra pokazali 15 września dwukrotnie na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim, można teraz obejrzeć w skróconej, półgodzinnej, filmowej wersji udostępnionej w Internecie na portalu „My-Kalisz Pomorski-Okolice-Świat”.

Przypomnijmy, iż ta ostatnia sztuka Klepsydry opowiada o codziennym życiu w naszym mieście w latach 80. XX wieku, gdy w miejscowych sklepach, podobnie jak w całej Polsce, zabrakło wszystkiego. I mieszkańcy Kalisza Pomorskiego całymi dniami oraz nocami wystawali w kolejkach by kupić nie wiadomo co, czyli cokolwiek. Przykładowo porcję mięsa, baton czekoladopodobny albo papier toaletowy, który dostarczono do delikatesów zamiast spodziewanych parówek. Ale nie tylko tam się przepychano czy awanturowano, bo te kolejki tętniły także własnym, intensywnym życiem towarzyskim… Spektakl wyreżyserowała (oraz przygotowała scenografię i choreografię) opiekunka Klepsydry Joanna Mączkowska. Scenariusz napisał Bogumił Kurylczyk.

(ZS)
Dziesiąte Mistrzostwo Polski Mateusza Kuzi
czwartek, 10 grudnia 2020
W dniach od 14 do 15.11.2020 r. Mateusz Kuzia uczeń 3 klasy Technikum Informatycznego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim wziął udział w XIV Otwartych zawodach o „Puchar Niepodległości” oraz Mistrzostwach Polski w sprincie w radioorientacji sportowej, rozegranych w kompleksie leśnym na terenie gminy Wałcz. Zdobył po raz dziesiąty tytuł Mistrza Polski.
W obydwóch biegach startował w kategorii M21 czyli w tzw. „elicie”, co oznacza że „zbiera” wszystkie możliwe punkty. W dniu 14 listopada wygrał pierwszy bieg klasyczny w paśmie 144MHz i uzyskał najlepszy czas spośród wszystkich kategorii wiekowych. 15 listopada w niedzielę odbył się bieg sprinterski w pasmie 3.5MHz, w którym pokonał rywali z dużą przewagą. Tym samym zdobył dziesiąty tytuł Mistrza Polski w biegach na radioorientację w swojej karierze. Następne zawody w biegach na radioorientację odbędą się wczesną wiosną 2021 r.. Życzymy Mateuszowi wytrwałości i kolejnych sukcesów.

Renata Effenberg - Nawrot
O Klepsydrze w Dramburger Kreisblatt
czwartek, 26 listopada 2020
W najnowszym numerze (3/2020) pisma Dramburger Kreisblatt, który ukaże się drukiem w grudniu, opublikowano kolejne dwa artykuły poświęcone działalności kaliskiej licealnej grupy teatralnej Klepsydra. Pierwszy stanowi relację z obchodów jubileuszu 10 lat funkcjonowania zespołu, który hucznie zorganizowano w Kaliszu Pomorskim 17 września. Druga informacja, także ilustrowana zdjęciami, dotyczy przeprowadzonej 1 października ceremonii doskonalenia uczniowskich charakterów na słynnym od czasów średniowiecza kaliskim kole szlifierskim Schleifstein.
Czytaj całość...
Recenzja teatralna - jak sobie z tym poradzić?
czwartek, 26 listopada 2020
W ramach projektu ze Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” w weekend 14 -15 listopada 2020r. odbyły się warsztaty z panem Tomaszem Ogonowskim, dramaturgiem Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Redaktorzy „Kontrastu” uczyli się jak dobrze napisać recenzję teatralną. Z powodu pandemii zajęcia miały formę online, zostały przeprowadzone za pomocą Skype’a.
Aby dobrze przygotować każdego dziennikarza do ćwiczeń praktycznych, liczba uczestników musiała być ograniczona. W warsztatach wzięło udział osiem osób: Hania Bruzi, Adriana Cybulska, Aleksandra Mickun, Jagoda Leciejewska, Jędrek Kwaśniewski, Antoni Ciećwierski, Kacper Farbisz oraz Michał Gendek. Pan Tomasz Ogonowski rozpoczął od wykładu na temat kulisów powstawania spektaklu. W jego opowieści akcentowane były ważne elementy i ich funkcja w spektaklu. A wszystko to po to, by recenzent był przygotowany, by pisząc nie mylił faktów.
Czytaj całość...
Regionalne konkursy dla uczniów szkół podstawowych
środa, 18 listopada 2020

Przed nami kolejna edycja Regionalnych Konkursów dla szkół podstawowych organizowanych przez Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim, tym razem wyjątkowa, bo w wersji online!

Zapraszamy uczniów klas ósmych do wzięcia udziału w konkursie z języka angielskiego, języka niemieckiego, matematyki i fizyki, które będą się odbywały od 7 do 10 grudnia 2020 roku.
Każdy z uczestników otrzyma drogą elektroniczną indywidualny kod oraz szczegółowe informacje techniczne niezbędne do zalogowania się na platformie konkursowej.
Dla zwycięzców przygotowaliśmy nagrody rzeczowe! Na zgłoszenia Szkół czekamy do 27 listopada 2020 roku.
Szczegółowe informacje znajdują się w załączonym regulaminie.

zalacznik nr 1 karta zgloszenia
Regulamin str_1
Regulamin str_2

Komisja Konkursowa ZS Kalisz Pomorski

Narodowe Święto Niepodległości w kaliskim liceum i technikum
piątek, 13 listopada 2020
Mimo niecodziennych warunków uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim pamiętali o Narodowym Święcie Niepodległości.
We wtorek 10 listopada 2020r. szkoła wzięła udział w akcji MEN „Szkoła do hymnu”. Młodzież z nauczycielami, tym razem online, odśpiewała o godzinie 11.11 Mazurka Dąbrowskiego. W holu szkoły powstała gazetka okolicznościowa „Niepodległej na urodziny”, przygotowana pod kierunkiem kierownika internatu Jadwigi Czernigi.
W dzień Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2020r. dwoje uczniów z klasy wojskowej - Klaudia Garlikowska i Sebastian Rulewicz wraz z nauczycielem Adamem Stąporkiem i dyrektorem szkoły Maciejem Rydzewskim złożyło wiązankę kwiatów i biało-czerwone znicze pod pomnikiem poświęconym Pionierom Ziemi Kaliskiej.
Najważniejsze jednak jest to, co pozostaje w naszych sercach - miłość do Ojczyzny oraz pamięć, wdzięczność i szacunek dla bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę.

Maciej Rydzewski

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY "Znaszli ten cytat?"
czwartek, 12 listopada 2020

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY Znaszli ten cytat?


Kaliscy licealiści uczcili bohaterów
czwartek, 05 listopada 2020
W piątek 30 października 2020r. uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim z klasy wojskowej 2c wraz z wychowawcą mjr rez. Andrzejem Kowalewskim i dyrektorem szkoły Maciejem Rydzewskim oraz uczennice z klasy 2c mieszkające w Drawnie, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach bohaterów w ramach akcji MEN ,,Szkoła pamięta” oraz kontynuacji akcji MON „Mundurowa pamięć”. Ideą akcji jest upamiętnienie przez młodzież żołnierzy polskich i sojuszniczych armii, którzy zginęli i walczyli podczas drugiej wojny światowej za wolną Polskę.
Uczniowie wraz z opiekunami złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie kaliskiego Żołnierza Wyklętego, żołnierza września 1939r., kawalera orderu Virtuti Militari, nauczyciela języka polskiego w kaliskich szkołach – Kazimierza Przybysławskiego, a także na symbolicznym pomniku lotników amerykańskich, którzy zginęli w 1944r., w katastrofie zestrzelonego samolotu B-17, w okolicach Dębska. Uczennice z Drawna złożyły kwiaty i znicz na grobie żołnierza polskiego, pochowanego w lesie niedaleko Drawna. Jest to plutonowy Józef Zadrożny, który zginął w marcu 1945 roku, w potyczce z Niemcami.
Hołd zmarłym i poległym żołnierzom oddały uczennice i uczniowie - w Kaliszu Pomorskim i Dębsku: Klaudia Garlikowska, Sebastian Rulewicz i Szymon Zioło, w Drawnie: Julia Horba, Sandra Michalak, Paulina Przybylska i Maja Piotrowska.

Chwała bohaterom. Cześć ich pamięci!
Maciej Rydzewski

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>