- Start
Jak przemawiać, by nas słuchano?
niedziela, 11 października 2020
Dnia 6 października 2020r. uczniowie z klasy 3a i 3b kaliskiego liceum wzięli udział w warsztatach dotyczących retoryki. Zajęcia poprowadził Henryk Heropolitański, dziennikarz regionalnych telewizji, lektor i rzecznik prasowy związany z wieloma znanymi instytucjami.
Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób przemawiać, by słuchaczy zainteresować. Takie wskazówki okazały się bardzo przydatne maturzystom. Od wielu lat egzamin ustny z języka polskiego spędza im sen z powiek. Dzięki przekazanej wiedzy licealiści poczuli się o wiele pewniej i z nadzieją patrzą w maturalną przyszłość.
Czytaj całość...
Pogrzeb tradycyjnego listu?
niedziela, 11 października 2020
O tym, że słowo „epistoła” brzmi dla młodych obco, nie trzeba nikogo przekonywać. A jednak warto przyjrzeć się korespondencji na przestrzeni lat, pokazując konkretne przykłady. Zmiany w języku, a także w relacjach międzyludzkich były tematem dwugodzinnych zajęć przeprowadzonych 5 października przez polonistkę Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim - Aleksandrę Radecką.
Pod lupę trafił list osobisty – miłosny. Słowa teoretyka epistolografii Stefanii Skwarczyńskiej: „Wszak list należy do życia, do życia dąży, życie codzienne go stwarza” stały się mottem w podróży przez różne epoki. Czytanie rozpoczęło się od najsłynniejszej dziewiętnastowiecznej pary zakochanych: Adama Mickiewicza i Maryli Wereszczakówny. Młodzież zwróciła uwagę na słownictwo, na jego emocjonalny charakter. A także na obyczajowość, inną od dzisiejszej.
Czytaj całość...
Seniorzy użyczają głosu bajkowym postaciom
niedziela, 11 października 2020
W ramach warsztatów teatralno-literackich seniorzy pracują nad baśnią O królewnie Śnieżce. Użyczają oni głosów występującym w niej postaciom, a jako główna bohaterka przemów i z głośników kierowniczka grupy wokalnej Violki – Violetta Zbytek.
Seniorzy dotąd nie nagrywali żadnego słuchowiska i są tymi działaniami w sferze audio, czyli wyłącznie w świecie dźwięku, wręcz zafascynowani. – Nie spodziewałam się, że uczestnicy mają aż tak wielką wrażliwość na słowo mówione do mikrofonu, którym trzeba wyczarować dla słuchacza cały bajkowy świat królewny Śnieżki – podkreśla Joanna Mączkowska. Jako dyplomowany reżyser po krakowskiej Akademii Teatralnej prowadzi z seniorami, przed właściwym nagraniem słuchowiska, warsztaty teatralno-literackie oraz próby mikrofonowe.
Czytaj całość...
Ognisko integracyjne w internacie
niedziela, 11 października 2020
Nowy rok szkolny to czas zdobywania nowych doświadczeń i przystosowania się do nowej rzeczywistości. To również czas poznawania nowych rówieśników i zawierania wspaniałych przyjaźni. Okazją do integracji mieszkańców internatu ZS w Kaliszu Pomorski przy ul. Półwiejskiej było ognisko zorganizowane we wrześniowe popołudnie nad Jeziorem Młyńskim.
Uczniowie klas pierwszych mieli okazje bliżej się poznać i spędzić miło czas. Pogoda dopisała i w prawdziwie letnie popołudnie, było pieczenie kiełbasek przy wspólnym ognisku. Oprócz pysznego poczęstunku, nie zabrakło dobrego humoru i miłej atmosfery.

Katarzyna Fajger

KONKURS WIEDZY O BITWIE WARSZAWSKIEJ
niedziela, 11 października 2020
Poniedziałek 5 października 2020r. 20 uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim spędziło w auli rywalizując w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Bitwie Warszawskiej. Konkurs był jedną z form upamiętnienia 100. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami przypadającej w tym roku. Organizatorami historycznych zmagań byli nauczyciele historii - Krzysztof Wójciak i Konrad Chwastek.
Po pierwszej pisemnej części konkursu, na trudne pytania finałowe odpowiadało pięcioro uczniów. Najlepiej poradził sobie Dariusz Guz, drugie miejsce zajął Wiktor Piwnicki, a trzecie Roksana Misztal. Gratulujemy laureatom oraz pozostałym uczestnikom rywalizacji, którzy mieli okazję pogłębienia wiedzy o tym ważnym w naszej historii wydarzeniu oraz wojnie polsko - bolszewickiej. Życzymy dalszych sukcesów w odkrywaniu historii Polski.
Czytaj całość...
Prelekcja o kaliskim kołchozie
niedziela, 11 października 2020
Właśnie mija 70 lat od założenia w Kaliszu Pomorskim tzw. Rolniczego Zespołu Spółdzielczego, czyli polskiej wersji radzieckiego kołchozu, gdyż w granicach miasta miało indywidualne gospodarstwa do końca 1950 roku ponad stu rolników. O tym jak ich zmuszano do uczestnictwa w tej komunistycznej utopii pod hasłem kolektywizacji wsi mówili na publicznej prelekcji 1 października 2020r. kaliscy licealiści ujawniając kolejną, już dziesiątą, miejscową tajemnicę.
Podkreśliła to we wprowadzeniu do prelekcji Joanna Mączkowska, która wspólnie z Bogumiłem Kurylczykiem realizuje z uczniami kaliskiego Liceum od dziesięciu lat program Moja mała Ojczyzna. W jego ramach opublikowano na portalu Zespołu Szkół (strona internetowa: My- Kalisz Pomorski- Okolice-Świat) kilkanaście artykułów na temat odkrytych, ważnych faktów z dziejów miasta. Wszystkie są bogato ilustrowane oraz udokumentowane materiałami archiwalnymi.
Czytaj całość...
Wesołe szlifowanie uczniowskich charakterów w Kaliszu Pomorskim
niedziela, 11 października 2020
W dniu 1 października Licealiści z kaliskiego Zespołu Szkół znowu ożywili słynny, miejscowy Schleifstein, czyli kamień służący według starych legend do szlifowania charakterów. Sięgająca średniowiecza miejscowa tradycja głosiła, że obrzęd ten powodował u delikwentów tak skuteczną zamianę cech złych na dobre, że nawet – jak wówczas powiadano – gbur nabierał dzięki temu pańskich manier. Uwspółcześniona na początku XX wieku tradycja dotyczyła już głównie nowożeńców. Zjeżdżali tu tłumnie z całych Niemiec, by pan młody uzyskał po ceremonii oszlifowania certyfikat dozgonnej wierności małżonce.
Czytaj całość...
OBOZY SZKOLENIOWE KLAS POLICYJNYCH
niedziela, 11 października 2020
Pod koniec września 2020r. klasy policyjno - penitencjarne Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczyciela przysposobienia policyjnego Krzysztofa Wójciaka brały udział w ograniczonych ze względu na warunki epidemiologiczne jednodniowych obozach szkoleniowych.
Najważniejsza część zajęć została przeprowadzona na strzelnicach. Klasa 2c miała zajęcia na strzelnicy laserowej w Szczecinie, zaś klasa 3d na strzelnicy w Złocieńcu. Prowadzone od kilku sezonów zajęcia na strzelnicach dają dobre efekty. Uczniowie doskonalą umiejętności i technikę posługiwania się bronią, dzięki czemu osiągają coraz lepsze wyniki na strzelnicach.
Dziękujemy Zarządowi Powiatu Drawskiego za wsparcie finansowe obozów ze środków przyznanych na działania pozastatutowe.
Krzysztof Wójciak

OBÓZ SZKOLENIOWY KLASY WOJSKOWEJ
piątek, 09 października 2020
W poniedziałek 28 września 2020r. uczniowie klasy 2d Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim brali udział w obozie szkoleniowym na terenie Drawna. Celem zajęć szkoleniowych było doskonalenie umiejętności strzeleckich uczniów, ćwiczenie zasad taktyki prowadzenia walki oraz umiejętności kamuflażu w rożnych warunkach terenowych.
Przed rozpoczęciem szkolenia instruktorzy zapoznali uczniów z zasadami bezpieczeństwa kładąc nacisk na przestrzeganie zasad jako podstawy efektywnego szkolenia. Następnie uczniowie zostali podzieleni na drużyny i przystąpili do szkolenia. Rywalizowano w trzech konkurencjach,. Każdy z uczestników w czasie szkolenia mógł sprawdzić swoje umiejętności oraz skuteczność taktyki obronnej drużyny. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i celnością podczas strzelania.
Opiekunami w trakcie obozu byli mjr rez. Andrzej Kowalewski oraz ksiądz Przemysław Gracek. Dziękujemy Zarządowi Powiatu Drawskiego za wsparcie finansowe obozu szkoleniowego ze środków przyznanych na działania pozastatutowe.
Andrzej Kowalewski

Złoty medal ucznia kaliskiego technikum!
poniedziałek, 05 października 2020
W dniach od 26 do 27 września 2020 r. w okolicach Stuttgartu odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Niemiec w radioorientacji sportowej, w których uczeń klasy trzeciej Technikum Informatycznego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim Mateusz Kuzia zdobył złoty medal.
Radioorientacja sportowa jest to dyscyplina, która łączy umiejętności biegu na orientację oraz umiejętność posługiwania się odbiornikiem radiowym, dzięki któremu podczas biegu zawodnicy dowiadują się gdzie znajdują się ukryte w terenie punkty kontrolne. Podczas mistrzostw odbyły się dwa biegi klasyczne w konkurencjach 2m (144MHz) oraz 80m (3,5MHz). W zawodach brało udział ponad 90 zawodników z Niemiec, Czech, Słowacji, Szwajcarii i Polski.
Uczeń klasy trzeciej Technikum Informatycznego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim Mateusz Kuzia po zaciętej walce z rywalami oraz bardzo trudnym terenem i pogodą zajął w poszczególnych konkurencjach odpowiednio I i V miejsce, w kategorii wiekowej M19. Tym samym został złotym medalistą Mistrzostw w konkurencji 2m.
W październiku Mateusz startuje w VI Mistrzostwach Wałcza, XVI Mistrzostwach Powiatu Wałeckiego oraz w XXVII Mistrzostwach Pomorza i Kujaw w Biegach na Orientację. Przygotowuje się również do Mistrzostw Świata w Radioorientacji Sportowej, które odbędą się w następnym roku w Serbii.
Gratulujemy Mateuszowi i trzymamy kciuki za następne sukcesy!

Renata Effenberg - Nawrot

Spotkanie wolontariuszy w kaliskim liceum i technikum
poniedziałek, 05 października 2020
W dniu 1.10.2020 roku w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, odbyło się spotkanie wolontariuszy. Oprócz młodzieży i opiekunki wolontariuszy pedagoga Anny Józiak uczestniczyli w nim: pan Andrzej Stec, koordynator Regionu Szlachetnej Paczki, pani Wiesława Minkiewicz, lider Rejonu Szlachetnej Paczki w Kaliszu Pomorskim i pani Halina Kowalska, wolontariuszka z Kalisza Pomorskiego.
Podczas spotkania wolontariusze poznali założenia i cele realizacji ogólnopolskiego projektu społecznego organizowanego przez Stowarzyszenie Wiosna. Młodzi społecznicy dowiedzieli się jak wygląda praca wolontariusza i jakie działania należy podjąć, w celu utworzenia sztabu Szlachetnej Paczki.
Czytaj całość...
Warsztaty z literaturą w roli głównej
poniedziałek, 05 października 2020
Trwają warsztaty teatralne, których uczestnicy odgrywają sceny z kilku wybranych dzieł polskiej literatury klasycznej. Oczywiście najpierw ćwiczą podstawy aktorskiego rzemiosła, czyli wymowę i mimikę, tak by jak najwierniej odegrać bohaterów ze znanych utworów. A przy tym ożywić ich nadając nowe, współczesne brzmienie książkowym monologom i dialogom.
- Uczę ruchu scenicznego, przełamywania barier przed występem publicznym i rozwijam aktorskie talenty uczestników moich warsztatów. Pragnę bowiem, aby zaangażowali się w zaplanowany, twórczy proces refleksji nad językiem oryginału i nadali mu własny kształt, lecz bez uszczerbku dla pierwotnego przesłania literackich utworów, które wykorzystujemy w ćwiczonych etiudach – wyjaśnia prowadząca zajęcia Joanna Mączkowska, dyplomowany reżyser po krakowskiej Akademii Teatralnej.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>