- Licealiści uczcili 75. rocznicę ewakuacji jeńców Oflagu IID
Licealiści uczcili 75. rocznicę ewakuacji jeńców Oflagu IID
sobota, 15 lutego 2020
Grupa 50 kaliskich licealistów z klas wojskowych 1d i 2c i klasy policyjnej 1c z opiekunami Pawłem Łuczko, Konradem Chwastkiem i ks. Przemysławem Grackiem, pojechała do oddalonego o 73 km od Kalisza Pomorskiego terenu dawnego obozu Oflag IID Gross Born w okolicy Nadarzyc. Losy jeńców i polskich oficerów z Oflagu IID od dawna nie są nam obojętne. Dlatego oprócz czerwcowego rajdu szlakiem ich ewakuacji, staramy się upamiętniać również dzień ewakuacji pięciu tysięcy polskich oficerów do obozu w Sandbostel w dniu 28 stycznia 1945 roku.
Po uroczystym złożeniu wiązanki i znicza pod pomnikiem poświęconym polskim żołnierzom i słowach powitania przybyłych na te rocznicowe obchody panów Dariusza Tederko z Urzędu Miasta w Bornem Sulinowie, oraz pana Dariusza Czerniawskiego, kierownika Budynku Oświatowo – Kulturalnego w Bornem Sulinowie, oraz uczniów z naszego liceum, udaliśmy się na teren obozu.
Pod krzyżem, postawionym przed wejściem do jednego z baraków pan Dariusz Czerniawski przedstawił uczniom wiele interesujących faktów dotyczących funkcjonowania obozu. Krokiem marszowym, przy dźwiękach werbla w wykonaniu pana Konrada Chwastka, z 50 zniczami z Urzędu Miasta (przekazanymi przez firmę Zniczmar) w Bornem Sulinowie, trzymanymi przez uczniów, udaliśmy się na cmentarz obozowy, na którym spoczywa co najmniej 10 000 żołnierzy różnych narodowości. Momentu złożenia wiązanki i zniczy w tym miejscu nie sposób zapomnieć. To wyjątkowe miejsce i wyjątkowy czas, w którym dane nam było być w dniu dzisiejszym.
Przejazd do Izby Muzealnej w Bornem Sulinowie, pożywna grochówka z kaliskiej licealnej stołówki smakowała po takim spacerze wyśmienicie. Ciepła herbata i kawa w Budynku Kulturalno – Oświatowym postawiła nas na nogi i dodała sił do kolejnych części obchodów. Tym razem była to bardzo interesująca prelekcja pana Czerniawskiego o losach francuskich i polskich oficerów, próbach ucieczki, podkopach i ich ewakuacji. Prezentacja artefaktów obozowych urozmaiciła prelekcję.
Ostatnim, ważnym punktem obchodów, była msza święta w intencji jeńców sprawowana przez księdza Przemysława Gracka w kaplicy Matki Boskiej Jenieckiej w Bornem Sulinowie przy tryptyku Jana Zamoyskiego, który, jako ołtarz towarzyszył oficerom w obozowej kaplicy, był obecny m.in. także podczas zaślubin Polski z Bałtykiem w Kołobrzegu.
Nasze zdjęcie z dzisiejszych obchodów przesłaliśmy z pozdrowieniami dla pana Stanisława Brzosko ps. „Socha”, świadka i uczestnika ewakuacji, z którym spotkaliśmy się w październiku ubiegłego roku.
Jako organizatorzy dziękujemy wszystkim za obecność, TV Gawex za relację i reportaż, panom Dariuszowi Tederko i Dariuszowi Czerniawskiemu za jak zawsze bardzo owocną współpracę a księdzu proboszczowi z parafii Św. Brata Alberta Jerzemu Stadnikowi za miłe słowa i możliwość odprawienia Eucharystii.

Paweł Łuczko