- Start
MATURA 2015
poniedziałek, 13 października 2014
Informacje Centralnej Komisji Egzaminacyjnej na temat nowej matury 2015

Certyfikat z języka niemieckiego
środa, 15 października 2014

Zdjęcia z zajęć projektowych - Certyfikat z języka niemieckiego. Zajęcia prowadzi Pani Mirosława Kacperska
Zajęcia prowadzone w ramach projektu "Praca z pasją - SZOK".
ABSOLWENTKA ZSP W KALISZU POMORSKIM NAGRODZONA STATUETKĄ SOWY
czwartek, 09 października 2014
W dniu 8 października 2014 r. absolwentka ZSP w Kaliszu Pomorskim Ewelina Lewandowska wraz z opiekunem panem Maciejem Rydzewskim wzięła udział w uroczystości wręczenia Zachodniopomorskich Statuetek Sowy, która odbyła się w Sali Senatu Politechniki Koszalińskiej.
Tym samym znalazła się w gronie kilkunastu uczniów z województwa zachodniopomorskiego wyróżnionych przez kapitułę nagrody za sukcesy w ogólnopolskich olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Odebrała cenną statuetkę i dyplom z rąk Rektora Politechniki Koszalińskiej prof. dr hab. Tadeusza Bohdala oraz Zachodniopomorskiego Wicekuratora Oświaty Krzysztofa Rembowskiego.
W ten symboliczny sposób został doceniony i nagrodzony trud włożony przez Ewelinę w przygotowania do Ogólnopolskiego Konkursu "Polska w NATO. Bezpieczna Polska, Bezpieczna Europa, Bezpieczny Świat", którego laureatką została w roku szkolnym 2013/2014.
WARSZTATY HISTORYCZNE
czwartek, 09 października 2014
WARSZTATY HISTORYCZNE W WILANOWIE, KAZIMIERZU DOLNYM, LUBLINIE I ZAMOŚCIU ZORGANIZOWANE PRZEZ MAGAZYN HISTORYCZNY "MÓWIĄ WIEKI"
W dniach od 30 września do 3 października 2014 r. grupa uczennic z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim: Alicja Bulkiewicz, Malwina Cybulska i Gabriela Stempień pod opieką pana Macieja Rydzewskiego wzięła udział w warsztatach historycznych. Organizatorem zajęć był magazyn historyczny "Mówią wieki". Były one główną nagrodą dla laureatów XVI edycji Szkolnej Ligii Historycznej w roku szkolnym 2013/2014, w której nasza drużyna zajęła pierwsze miejsce. Uczniowie/laureaci z sześciu szkół z całego kraju zwiedzili dużo ciekawych miejsc, takich jak Wilanów, Lublin, Zamość i Kazimierz Dolny.
Czytaj całość...
Obóz klas policyjnych.
środa, 08 października 2014
W dniach 24-26 września br. klasy II i III D uczestniczyły w długo oczekiwanym obozie policyjnym. Obóz trwał 3 dni i został zaplanowany tak by uczniowie mogli zobaczyć i zwiedzić jak najwięcej. Dlatego w każdy dzień byliśmy w innym miejscu. Środa-Koszalin.
Wyjeżdżamy z Kalisza o godz,8.00 i kierujemy się od razu na Koszalin.Pierwszy etap obozu to wizyta w centrum szkolenia Straży Granicznej. To dobra okazja, żeby poznać specyfikę tej pokrewnej służby.Miła pani porucznik oprowadziła nas po terenie ośrodka, oraz po sali tradycji, gdzie zgromadzono wiele ciekawych eksponatów. W trakcie rozmowy dowiedzieliśmy się, że miejsca w Straży Granicznej są, ale...raczej tylko na granicy wschodniej..jesli więc komuś podobają się np. Bieszczady to droga otwarta :-)
Wśród ciekawych eksponatów zachowały się min. przedwojenne rozkazy przełożonych, w których wyrażali oni zgody na....zawarcie związku małżeńskiego przez funkcjonariuszy z konkretnymi pannami..Tak, tak przed wojna bardzo dbano o to by w rodzinie żołnierza, czy funkcjonariusza były tylko osoby o nieposzlakowanej opinii :-)
Po wizycie w centrum, szybki skok na Górę Chełmską by pod przewodnictwem naszego kapłana nabrać sił duchowych na dalszą część obozu.
Czytaj całość...
Odsłona dwóch tajemnic
środa, 08 października 2014
Najpierw była długa praca. Wyszukiwanie w archiwach, zaglądanie do przeróżnych zakamarków w dwóch dominujących w Kaliszu Pomorskim gmachach: Kościele oraz Czerwonej Szkole. Potem pisanie ich zapomnianej historii, a na końcu prezentacja rezultatów. Tak doszło do spotkania w auli Liceum, we wtorek, 7 października, gdzie odsłoniliśmy tajemnice tych zabytkowych budowli.
Uczniowie z grupy teatralnej „Klepsydra” przeczytali teksty, ilustrowane na ekranie kopiami starych dokumentów, planami, rysunkami oraz pocztówkami. Były też zdjęcia kadry pedagogicznej sprzed lat stu, projekty niezrealizowanego przed wojną, czterokondygnacyjnego łącznika między Szkołą a salą gimnastyczną oraz schematy techniczne nadmuchu ciepłego powietrza, jakim niegdyś ogrzewano kaliski Kościół.
Czytaj całość...
Wrześniowy maraton filmowy
niedziela, 28 września 2014
Uczniowie z klasy II a kaliskiego Liceum, stanowiącej obecnie trzon grupy teatralnej „Klepsydra”, uczestniczyli w całonocnym maratonie filmowym. Maratonie zorganizowanym przez siebie od „a” do „z”, ale pod patronatem i opieką pani Joanny Mączkowskiej.
Ta integracyjna, intelektualno-rozrywkowa impreza rozpoczęła się od przygotowania sali, którą podzielono na pięć części: magazynową, kinową, taneczną, kuchenną i pozostałą, czyli do dowolnego wykorzystania. Choćby po to, by poćwiczyć w przerwach pomiędzy filmami figury gimnastyczne.
Czytaj całość...
Z wizytą w czyśćcu
środa, 24 września 2014
Uczniowie z grupy teatralnej „Klepsydra”, prowadzonej w kaliskim Liceum przez Joannę Mączkowską, odwiedzili Zakład Karny w Wierzchowie. Była to kolejna wizyta „Klepsydry”, która systematycznie, od kilku lat wnosi tam swoimi piosenkami powiew dobra i normalności. Właśnie w uznaniu dla tej artystycznej misji, Dyrekcja ZK potraktowała uczniów jako bardzo specjalnych gości, umożliwiając poznanie „świata za murami”, o którym wiemy tak mało.
Maszerując korytarzami więzienia zwanego Zakładem Karnym, można poczuć się jak w czyśćcu. Bo też powołaniem tej instytucji jest resocjalizacja skazanych, czyli ich przygotowanie do powrotu do normalnego życia po odbyciu zasądzonej kary. Zasądzonej bynajmniej nie za nic, bo ludzi niewinnych wśród osadzonych nie ma. Są więc ludzie winni, którym dano szansę naprawy. Jak w czyśćcu - o całe niebo lepiej, niż w piekle.
Czytaj całość...
Zagadki kaliskiego herbu
poniedziałek, 22 września 2014
Najstarszy, znany wizerunek herbu Kalisza Pomorskiego pochodzi z pieczęci miejskiej, przystemplowanej na dokumencie z roku 1506. Kolejny herb uwiecznił Mathias Merian na swoim miedziorycie z roku 1652, przedstawiającym panoramę miasta widzianego w połowie XVII wieku ze wzgórza nad dzisiejszą Plażą Miejską. Dzisiejszy wizerunek herbu – znamy wszyscy. Można go zobaczyć przede wszystkim na frontonie gmachu Ratusza.
Czytaj całość...
Zjazd Historyków Polskich w Szczecinie
czwartek, 18 września 2014
UCZNIOWIE ZSP W KALISZU POMORSKIM NA ZJEŹDZIE HISTORYKÓW POLSKICH W SZCZECINIE
W dniu 17 września 2014 r. uczniowie z klas drugich i trzecich liceum w ZSP w Kaliszu Pomorskim, realizujący historię na poziomie rozszerzonym, wzięli udział w XIX Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich w Szczecinie. Pod opieką nauczycieli - Katarzyny Drab, Krzysztofa Wójciaka i Macieja Rydzewskiego uczestniczyli w dwóch sympozjach naukowych. Pierwsze "Tzw. Ziemie Odzyskane w granicach państwa polskiego. Specyfika przemian", dotyczyło historii współczesnej Polski. Drugie poruszające problematykę historii sportu widzianej z polsko-niemieckiej perspektywy nosiło tytuł "Dzieje sportu polskiego i niemieckiego w XIX i XX wieku - idee, ludzie, polityka i kultura".
Po wysłuchaniu interesujących referatów i dyskusji młodzież udała się do Muzeum Techniki i Komunikacji . Zajezdni Sztuki w Szczecinie. W muzeum uwagę zwiedzających przyciągały zabytkowe pojazdy - motocykle, samochody, tramwaje i autobusy oraz możliwość wykonania doświadczeń z dziedziny fizyki na specjalnie do tego celu przygotowanych urządzeniach.
W godzinach popołudniowych uczestnicy wyjazdu wzbogaceni o nowe informacje i wrażenia wrócili do Kalisza Pomorskiego.
Kalisz Pomorski lat 1946-60
środa, 17 września 2014
Na portalu wielopokoleniowym kaliskiego LO: www.liceum.kalisz.pl można znaleźć w dziale „Nasze filmy” zakładki do odtworzenia na You Tube czterech filmów, stanowiących zapis rozmowy, jaką z Heleną Kurylczyk-Pulwin przeprowadziła w lutym tego roku Joanna Mączkowska.
Tematem tych rozmów są początki oświaty w Kaliszu Pomorskim, ilustrowane unikalnymi fotografiami z lat tuż powojennych. Niedawno zmarła Helena Kurylczyk-Pulwin całe swoje zawodowe życie poświęciła ukochanemu miastu. Wspomnieniami wraca do pierwszego grona pedagogicznego i pierwszych uczniów. Do powołania kaliskiego Liceum i utworzenia amatorskiego teatru, którego aktorami byli i nauczyciele i rodzice. A wszystko urozmaicone barwnymi opisami oraz historiami, które już zapadły w ludzką niepamięć a warto je przypomnieć.
Ślubowanie uczniów klas pierwszych
czwartek, 11 września 2014
11 września 2014 r. w Inteligentnym Ogrodzie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kaliszu Pomorskim.
Na uroczystość, która jak co roku przypada w rocznicę zamachów terrorystycznych w USA z 2001 r. zostało zaproszonych wielu wspaniałych gości, którzy reprezentowali instytucje na co dzień współpracujące ze szkołą. Nie zabrakło władz samorządowych w osobach starosty drawskiego pana Stanisława Cebuli, burmistrza Kalisza Pomorskiego Michała Hypkiego, przedstawicieli wojska, żandarmerii, straży pożarnej oraz straży miejskiej.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 71 Następna > Ostatnia >>